Almanya'da 92 yaşındaki Türk'e belediye sahip çıktı

Giriş Tarihi: 6.8.2014 16:11

Berlin'de 17 aydır kirasını ödemediği için kaldığı evden çıkarılmak istenen 92 yaşındaki yaşlı adamın borcunun belediye tarafından ödendiği bildirildi.

Neuköln semtindeki bir evde kalan 92 yaşındaki Mustafa Öz, 17 ay kirasını ödemeyince ev sahibi, bir süre önce hakkında dava açtı. Mahkemenin, evin boşaltılmasına karar vermesi üzerine Öz'ün, bakımından sorumlu firmanın çalışanları belediyeye başvurdu.

Mahkeme kararı uyarınca bugün evden çıkarılacak olacak yaşlı adamın 7 bin avroluk borcu, öğlen saatlerince belediye yetkililerince ev sahibine ödendi. Evinde kalmanın mutluluğunu yaşayan demans hastası Mustafa Öz, yetkililere teşekkür etti.

Üç çocuğu Türkiye'de yaşayan Mustafa Öz, bugüne kadar kiranın bankadaki hesabından kesildiğini düşündüğünü belirterek, "Beni kimse uyarmadı. Sonra borcumun olduğunu söyleyerek evden çıkmamı istediler. Belediye görevlileri bana sahip çıktı" diye konuştu.

Öz'den sorumlu belediye görevlisi Riat Baydaroğlu ise "7 bin avroyu geçen kira borcu belediye tarafından karşılandı. Fakat eylül ayı itibarıyla kiranın düzenli yatması gerekiyor. Böyle sorunlarla karşılaşmamak için vatandaşlar kiralarını düzenli ödemeli" dedi.

Öz'ün kirasının ödenmesi konusunda bankaya otomatik talimat vereceklerini ifade eden Baydaroğlu, "Böylece her ayın birinde veya ikisinde kira hesabından çekilecek. Bu sayede Mustafa Bey bu işleri takip etmek zorunda kalmayacak" ifadelerini kullandı.

Mustafa Öz'ün bakımını yapan özel şirket çalışanı Hanım Yeşilyurt da "Mustafa Amca'nın evden çıkarılması kararı verilmişti. Bu sabah belediye toplantı yaptı ve ev sahibiyle anlaştı, Mustafa Öz'ün borcu karşılandı. Kirasını şimdi devamlı öderse evinde kalabilir" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya'da 92 yaşındaki Türk'e belediye sahip çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN