Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IŞİD'ten kaçan Yezidiler Türkiye'ye geliyor

IŞİD'in bölgede uygulanan terörden kaçan bazı Yezidi aileler, Şırnak'ın Silopi İlçesi'nden Irak'a açılan Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yaptı.

Giriş Tarihi: 6.8.2014 15:35 Güncelleme Tarihi: 6.8.2014 15:48
Irak'ta peşmergelerin Şengal'den çekilmesinin ardından bölgeye gelen IŞİD'den kaçan Ezidi halkı, kendi imkanlarıyla Habur Sınır Kapısı üzerinden Şırnak'a gelerek, buradan İstanbul ve Aksaray'da bulunan akrabalarının yanına gidiyor.

Irak'ın Şengal merkez ve köylerinde yaşanan katliamdan kaçan Yezidiler, IŞİD militanlarının Şengal ve köylerini ele geçirdikten sonra evlerini yıktıklarını, bundan dolayı köylerini terk etmek zorunda kaldıklarını ifade ettiler. Irak'ta savaş ortamından kaçan Ezidilerden Haydar Ömer, IŞİD'in köylerine gelişinden sonra bölgeden kaçtıklarını söyledi. IŞİD'in Tıl Ezır ve çevresindeki Ezidileri katliamdan geçirdikten sonra kadınları ve genç kızları yanlarına alarak Musul kentine götürdüğünü ifade eden Ömer, "Erkeklerin kafalarını kestiler ve kadınları yanlarına aldılar. IŞİD çetelerine karşı çatışacak hiçbir silahımız yoktu. Eğer silahlarımız olmuş olsaydı biz onlarla çatışıp orada kalacaktık. Ancak onlar köyümüzü ele geçirdikten sonra biz de oraları terk etmek zorunda kaldık. Şimdi Türkiye'ye geldik, buradan da akrabalarımızın yanına gideceğiz" diye konuştu.

Şengal'den kaçan Nidal Halid ise, IŞİD'in köylerini ele geçirdikten sonra her şeyi yıktıklarını söyledi. Kendilerinin savunmasız bir şekilde olduklarını ifade eden Halid, kendilerine hiç kimsenin yardım etmediğini söyledi. Nidal Halid, "Gece saat 02.00'de IŞİD çetelerinin saldıracağı haberini alır almaz KDP peşmerge yetkilileriyle görüşerek bizlere silah vermelerini istedik. Peşmergeler bizleri savunacaklarını söyleyerek bize silah vermedi. Sabah 05.00'e kadar uyumadan güvenliğimizi kendi imkanlarımızla almaya çalıştık. Bu arada IŞİD çetelerinin Siph, Gıre Zer ve Til Izer köylerini ele geçirdikleri haberini aldık. Bu köylerde bulunan sivil halk evlerini terk ederek Şengal Dağı'na kaçmak zorunda kaldı. Sabah erken saatlerde IŞİD çeteleri Şengal çevresinde bulunan bütün köyleri ele geçirdi. Peşmergeler bizlere silah vermiş olsalardı bir gün bile IŞİD çeteleri bize karşı direnemezlerdi. Şu ana kadar onlarca çocuk açlık ve susuzluktan dolayı yaşamını yitirdi" dedi.

Şırnak'ın Silopi ilçesinde özel bir otobüs firmasının temsilcisi olan İdris Akyel, son günlerde Irak'ta yaşanan savaş ortamından kaçanların sayısında ciddi anlamda bir artış yaşandığını söyledi. Akyel, 'IŞİD'ten kaçanlar Irak'ın Şengal bölgesinden geliyorlar. Hepsi mağdur durumdalar. IŞİD'ten kaçarak Silopi'ye geliyorlar. Ailecek geliyorlar, bazıların ayakkabısı bile yok, sadece yanlarında elbiselerini getirmişler. Silopi'den Aksaray veya Isparta'ya, tanıdıkları olan bir ile gidiyorlar. Bazıları tanıdığı olmadan bile Aksaray'a gidiyor. Galiba güvenli sanıyorlar, tanıdıkları olduğu için o illeri tercih ediyorlar. Yaklaşık 3 ya da 4 bin insan gitti. Bazılarının durumları iyi olmadığı için buradaki taksiciler hayrına Zaho'dan getiriyorlar. Irak'tan kaçıp Türkiye'nin bir iline sığınıyorlar' ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD'ten kaçan Yezidiler Türkiye'ye geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN