İsrail gitti acılar kaldı

Giriş Tarihi: 6.8.2014

Hamas ile İsrail 3 günlük ateşkeste anlaştı. Gazzeliler, evlerine döndüklerinde harabeyle karşılaştı. İngiltere'nin ilk kadın Müslüman bakanı ise hükümetin İsrail yanlısı politikaları yüzünden istifa etti

İsrail'in 7 Temmuz'da başlattığı Gazze saldırılarında yeni bir geçici ateşkes süreci başladı. Dün 08.00'da yürürlüğe giren ve 72 saat sürecek ateşkes boyunca İsrail ordusu, Gazze'den tamamen çekileceğini açıkladı. Daha önce birçok kez bozulan ateşkeslerde İsrail ordusu Gazze'de bazı bölgelerde operasyonlarına devam etmişti. Günlerdir karadan, denizden ve havadan üzerlerine bombalar yağan Gazzeliler, ateşkesle birlikte acil ihtiyaçlarını gidermeye başladı. Halk ilk olarak yerle bir olan evlerine dönerek enkaz altındaki yakınlarının cansız bedenlerini aradı. Birleşmiş Millletler okullarına sığınan 270 bin Gazzelinin büyük kısmı da kamplardan ayrıldı. Gazzeli çocuklar denize koşarken, balıkçılar da haftalar sonra ilk kez denize açıldı. Uzun süre sonra kepenklerini açan dükkanların önünde uzun kuyruklar oluştu. Bin 868 Gazzeli'nin ölümüne ve 9 bin 563 kişinin yaralanmasına neden olan saldırılara kalıcı çözüm bulmak için görüşmeler de sürüyor. İngiltere'de ise Gazze depremi yaşandı. Ülkenin ilk kadın Müslüman bakanı unvanına sahip Pakistan asıllı 43 yaşındaki Sayeeda Warsi, hükümetin Gazze politikasından dolayı görevinden istifa ettiğini bildirdi. İngiltere Dışişleri Bakanlığı'nın İnanç ve Toplumlardan Sorumlu Bakanı Warsi, resmi Twitter hesabından, "Büyük bir üzüntüyle bu sabah Başbakan'a istifamı sundum. Hükümetin Gazze politikasını daha fazla savunamayacağım" diye yazdı. Öte yandan İsrail'i soykırımla suçlayan Penelope Cruz, Javier Bardem gibi İspanyol sanatçılar da Hollywood'un baskısı altında kaldı. ABD televizyonu FOX, Cruz'u "haftanın salağı" ilan etti.

"ERDOĞAN'IN TAVRI ASİLCE"
Filistin Gazeteciler Birliği, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, İsrail'in Gazze saldırılarında gazetecileri hedef almasına ilişkin açıklamalarını takdirle karşıladı. Yapılan yazılı açıklamada "Arap liderlerinin bu konudaki sessizliğine rağmen sayın Erdoğan'ın Gazze'deki gazeteci ölümleri hakkındaki tavrı asilce" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail gitti acılar kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN