1.2 milyar kişinin bilgileri Rus hacker'larda

Giriş Tarihi: 7.8.2014

ABD merkezli bir güvenlik şirketinin verilerine göre Rus hacker'lar 420 bini aşkın web sitesinden 1.2 milyar kişinin bilgilerini çaldı

Rus hacker'lar, aralarında dünyaca ünlü büyük şirketlerin çalışanlarının da olduğu 1.2 milyar kişinin kullanıcı adı ve parolalarını çaldı. ABD merkezli bir güvenlik şirketi olan Hold Security'nin hazırladığı rapora göre, çalınan veriler 420 bini aşkın web sitesinden 540 milyon e-posta adresine bağlı. Bu saldırıyı tarihteki en büyük veri sızıntısı olarak tanımlayan şirket, hacker'ların saldırılarından etkilenen şirketlerin isimlerini açıklamadı. Siber casusların kim oldukları henüz bilinmezken, Rusya'nın güneyinde Kazakistan ve Moğolistan arasındaki bir bölgede bulundukları belirlendi. Sayıları 8-9 kişi olarak tahmin edilen internet korsanlarının yaşlarının 20'lerde olduğunun tahmin edildiği ve bunu ideolojik veya siyasi bir sebepten çok eğlence amaçlı yapmış olabilecekleri belirtildi. Bilgileri çalınan kişilerin çoğunun Amerikalı olduğu ve çalınan parola ile kullanıcı isimlerinin bir karaborsa sitesinde satıldığı açıklandı.

SOSYAL AĞLAR HEDEF

Dolaylı yoldan çalınmış olduğu belirtilen bilgilerin, kişilerin bir zamanlar kayıt olduğu web siteleri, işyerleri ve kişinin yakın çevresi üzerinden de ele geçirilmiş olabileceği göz önünde bulunduruluyor. Hacker'ların çalınan şifreleri ne şekilde değerlendirdikleri henüz bilinmezken, elde ettikleri bilgilerle sosyal ağları hedef almaları bekleniyor. Adobe, eBay ve Target gibi büyük firmaların internet sitelerinden son zamanlarda yapılan kimlik hırsızlıklarına dikkat çeken uzmanlar, bu tür saldırıların giderek arttığını ve kullanıcıların şifrelerini yenilemelerinde fayda gördüklerini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1.2 milyar kişinin bilgileri Rus hacker'larda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN