ABD-Afrika Liderleri Zirvesi sona erdi

Giriş Tarihi: 7.8.2014 09:05 Güncelleme Tarihi: 7.8.2014 09:07

ABD Başkanı Barack Obama, "Afrika şunu bilmeli ki, yanlarında her zaman güçlü ve güvenilir bir ortak olarak ABD olacak" dedi.

Obama, Washington'da düzenlenen ABD-Afrika Liderleri Zirvesi'nin kapanışında düzenlediği basın toplantısında, Afrika'nın, büyük zorluklarla yüzleşmesine karşın, yükselişte olan bir kıta ve ABD iş dünyası için bir büyüme pazarı olduğunu söyledi.

Zirvede, ABD ile Afrika arasındaki ticaretin geliştirilmesi yolunda önemli adımlar attıklarını, Afrika kıtasına yönelik açıkladıkları 33 milyar dolarlık yeni ticaret ve yatırım taahhüdünün, kıtanın kalkınmasına ve Amerikalılara yönelik istihdamın desteklenmesine ciddi katkı sağlayacağını ifade eden Obama, Afrika'nın büyümesinin öncelikle, Afrikalıların kendisi tarafından hayata geçirilecek reformlara bağlı olduğunu dile getirdi.

Obama, Afrika kıtasına yönelik sağlık, enerji, güvenlik işbirliği, yolsuzlukla mücadele gibi alanlardaki desteklerinin artacağından bahsetti.

Bazı Afrika ülkelerinin iyi yönetim alanında etkileyici ilerlemeler kaydettiğini ancak evrensel haklarda bazı "rahatsız edici" kısıtlamaları da gördüklerini ifade eden Obama, hukukun üstünlüğü, açık ve hesap verebilir kurumların tesisi, güçlü sivil toplum ve insan haklarının korunması gibi hak ve ilkelerin önemini vurgulayarak, bunları benimseyen ülkelerin daha refah dolu ve ekonomik olarak daha başarılı olacaklarını belirtti.

Obama, yolsuzlukla mücadele alanındaki ortak çabalarını da artırma kararı aldıklarını, ekonomik büyümenin şartı olan şeffaflığı teşvik etmek için iki taraftan uzmanların biraraya gelmesi ve bir eylem planı geliştirilmesine karar verdiklerini bildirdi.

Terörizmden insan ticaretine kadar ortak tehditlere karşı koymak için güvenlik işbirliğini de derinleştirdiklerini kaydeden ve bu alandaki birtakım yeni girişimlerine değinen Obama, Afrika'daki barış güçlerine önemli boyutta yeni yaptırımlar yapmayı da kararlaştırdıklarını söyledi.

Obama, ABD'nin Somali ve Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki Afrikalı barış güçlerinde ilave teçhizat sağlayacağını, Afrika Birliği'nin barış gücü kurumlarının güçlendirilmesine yönelik çabalarını destekleyeceğini ve BM ve Afrika Birliği misyonlarına destek için süratli biçimde Afrikalı barış güçlerinin konuşlandırılması hedefini içeren yeni bir ortaklık kuracaklarını kaydetti.

"EBOLA İLACINI ONAYLAMAK İÇİN DAHA ERKEN"


Basın toplantısında gazetecilerin küresel gündeme dair sorularını da yanıtlayan Obama, bir soru üzerine, Ebola virüsünu durdurmaya yönelik denenen ilacın başarılı olup olmayacağı yönünde bir tespitte bulunmak için daha erken olduğunu belirtti.

Bu konuda bilimin kendilerine rehberlik etmesi gerektiğini ifade eden Obama, "Bu ilacın yardımcı olup olmayacağına yönelik tüm bilgilerin mevcut olduğunu düşünmüyorum" dedi. Obama, doğru protokollerin takip edilmesi ve güçlü sağlık altyapısının olması halinde Ebola virüsünün kontrol altına alınabileceğini belirtti.

"YAPTIRIMLAR RUS EKONOMİSİNİ ZORLUYOR"


Obama, Rusya'nın Ukrayna'nın doğusunu olası işgali ve ABD'nin Ukrayna'ya askeri yardım sağlama seçeneğine dair sorular üzerine, ABD'nin Rusya'ya yönelik hayata geçirdiği yaptırımların Rus ekonomisini zorladığını ancak Moskova'nın Ukrayna'nın doğusunu olası bir işgali halinde buna nasıl yanıt verileceği noktasında Washington'ın "bir dizi farklı soruyla" yüz yüze kalacağını belirtti.

Bazı Kongre üyelerinden gelen baskılara rağmen, Amerikan yönetimi şu ana kadar Ukrayna'ya bir askeri yardımın gerekli olduğuna inanmadığı yönünde mesajlar verirken, Obama da Rus ordusunun Ukrayna ordusundan çok daha büyük olduğuna dikkat çekerek, "Dolayısıyla şu anda mesele, Ukrayna ordusunun bazı ilave silahlara sahip olup olmaması değil" dedi.

Obama, "(Ukrayna ordusu) En azından şu ana kadar, bazı korkunç şiddet eylemlerine girişen ancak Ukrayna ordusuna denk olamayacak bir grup ayrılıkçıyla savaşıyor. Şimdi eğer Rusya'nın bir işgalini görmeye başlarsanız, bu elbette farklı bir sorular dizisini getirecek. Henüz o noktada değiliz" diye konuştu.

Rusya'ya yönelik yaptırımların etkisine de değinen Obama, "Yaptırımlar, Rus ekonomisine olağanüstü boyutta baskı ve gerilim oluşturmada işe yarıyor" ifadesini kullandı.

"MISIR'DA EL CEZİRE GAZETECİLERİ SERBEST BIRAKILMALI"


Obama, bir başka soru üzerine, sadece Afrika'daki değil, tüm dünyadaki hükümetlere, gazetecilerin haklarına saygı göstermeleri noktasında sürekli baskı yaptıklarını ifade ederek, bu bağlamda Mısır'da tutuklu El Cezire çalışanlarının da serbest bırakılması gerektiğini hem açık hem de kapalı ortamlarda net şekilde vurguladıklarını söyledi.

ABD Başkanı Obama, dünya genelinde gazetecilerin haber takibi ya da yazım yeteneklerini kısıtlayan bazı yasalardan ve interneti kontrol altına almaya dönük çabalardan rahatsız olduklarını da dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD-Afrika Liderleri Zirvesi sona erdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN