Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Batı Afrika'da Ebola virüsü hızla yayılıyor

Batı Afrika'da Ebola virüsünden ölenlerin cesetleri sokaklara atılıyor.

Giriş Tarihi: 7.8.2014 13:01 Güncelleme Tarihi: 7.8.2014 13:12
Ebola virüsü Batı Afrika'da 900 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu Türkiye olarak çok ciddi önlemler alındığını açıkladı. Virüse yakalananların hali korkutuyor, insanlar ne yapacaklarını bilmiyor. Liberya'da virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin cesetleri sokaklara atılıyor. Kimse cesetlere dokunmaya cesaret edemiyor, herkes normal bir durummuş gibi sokaktan gelip geçmeye devam etti.

Virüsün etkisi altına aldığı ülkede şoke eden olay üzerine açıklama yapan Bakan Lewis Brown, insanların virüsün korkusundan en yakın akrabalarını bile sokağa attığını belirtti. Bazı ailelerin de ölen yakınlarının cesetlerini sokağa attığını söyleyen Bakan Brown, insanların cesetleri sokağa atmamasını rica ettiğini, kendilerinin bu cesetleri evlerden uygun biçimde alabileceklerini belirtti.

Ebola'dan hayatını kaybedenlerin cenazeleri ise şehrin dışında yakılıyor. Bugüne kadar 20 kişinin cesedi yakıldı.

EBOLA VİRÜSÜ NEDİR?


Hastalığın seyri çok hızlıdır ve çok gürültülü bir septik şok gibidir. Ebola virüsü kanamalı ateşe neden olduğundan benzer hastalığa yol açan diğer bazı virüslerle birlikte "kanamalı ateş virüsleri" grubunda yer alır. Ebola virüsüne bağlı ölüm oranı %50-90 arasında değişmektedir. Bu hastalığın tedavisi için kanıtlanmış, etkili bir tedavi bulunmamaktadır. Ancak belirli destek tedavileri uygulanmaktadır.

İlk kez 1976 yılında Zaire'de saptanan Ebola virüsü özellikle sahra altı denilen Afrika ülkelerinde salgına yol açıyor. Hastalık şempanze, goril gibi hayvanlarda da görülüyor ve ölümcül seyrediyor.

Vücut sıvılarının ağız yolu, solunum yolu veya ciltteki kesilere bulaşması yoluyla virüs vücuda girebilmektedir.

Ebola virüsüne bağlı meydana gelen kanamalı ateş hastalığında lökositlerin tükenmesi nedeni ile bağışıklık sisteminde çökme, pıhtılaşma fonksiyonunda bozukluk, kaçış sendromu (kanın serum kısmının damar dışına çıkması) ve şok tablosu gelişmektedir. Virüs vücuda girdikten sonra ortalama 5-10 gün içinde hastalık gelişmektedir. Hastalık tipik olarak ani başlangıçlı yüksek ateş, üşüme, titreme ve bitkinlik şeklinde başlamaktadır. Diğer belirtiler şiddetli baş ağrısı, kas ağrısı (özellikle gövde ve sırtta), bulantı, kusma, ishal ve karın ağrısıdır.

Hastalığın ileriki dönemlerinde ciltte döküntüler, tansiyonun düşmesi, vücudun çeşitli yerlerinden kanamalar (burun, ağız bölgesi, makattan, gözden ve diğer bölgelerden) meydana gelmektedir. Hastalığın ileri dönemlerinde böbrek yetmezliği de gelişmektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Batı Afrika'da Ebola virüsü hızla yayılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN