Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IŞİD militanları Erbil'e dayandı

Irak'ta IŞİD ile peşmerge arasındaki çatışmalar Erbil'in 40 km yakınına kadar ulaştı. Bölgedeki Türkmen ve Yezidiler açlık ve susuzluktan ölümle karşı karşıya

Giriş Tarihi: 7.8.2014
Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'ne (IKBY) bağlı peşmergelerle, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları arasında günlerdir süren çatışmalar Erbil'e dayandı. Erbil'in 70 kilometre uzağındaki Güver nahiyesinin büyük bölümünün IŞİD'in eline geçtiği, bölge halkının kaçtığı bildirildi. Peşmerge güçlerinin, IŞİD'i durdurmak için Mahmur'un çevresine de hendekler kazdığı ve sürekle takviye güç gönderdiği gelen bilgiler arasında. 1990'lı yıllarda Türkiye'den göç eden Kürtlerin oluşturduğu Mahmur Kampı da boşaltılmaya başlandı. Kamptaki 15 bin kişinin Erbil'e ulaştırılmasına çalışılıyor. Kürt yetkililer, PKK ve PYD'nin Sincar çevresinde konuşlandığını bildirdi. Ayrıca peşmerge ve YPG güçleri, IKYB Başkanı Mesud Barzani'nin talimatıyla Musul'un Mahmudiye köyünü ele geçirmek için 100 askeri araçla IŞİD'e karşı saldırıya geçti.

PEŞMERGE SİNCAR'A ULAŞTI
Irak ordus da IŞİD'e karşı hava saldırılarıyla Peşmergelere destek veriyor. Irak ordusunun Musul'da IŞİD'in ele geçirdiği Ahdas Hapishanesi'ni vurması sonucunda 70 militanın öldüğü, esir tutulan 300 kişinin kaçtığı kaydedildi. Salahaddin ilindeki çatışmalarda da 20 IŞİD militanı öldürüldü. Sincar dağlarına kaçan yaklaşık 50 bin Yezidi ise açlık ve susuzluktan kırılıyor. 17 çocuk susuzluktan öldü. Yezidi kökenli milletvekili Vian Dakhil'in parlamentoda gözyaşları içinde yaptığı yardım çağrılarından bir kaç saat sonra peşmerge imdada yetişti. KDP Basın Sözcüsü Çekdar Atruşi, "Mahsur kalanları oluşturacağımız güvenlik koridorundan kurtaracağız. Sincar'ı tamamen IŞİD'den temizleyeceğiz" dedi.

TÜRKMENLER DİRENİYOR
Bağdat'ın 160 km kuzeyindeki Amerli bölgesinde bulunan 34 köyün tamamı IŞİD'in kontrolünde. AFP haber ajansına göre bölgede sadece bir kasaba IŞİD'e direniyor. 20 bin Türkmenin sığındığı kasabadaki halk, elektrik kesintisine ve susuzluğa rağmen direnişlerini sürdürüyor.

YEZİDİLER TÜRKİYE'YE KAÇIYOR
Sincar'dan IŞİD'in saldırıları nedeniyle kaçan Yezidiler, Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye giriş yapıyor. Silopi'ye gelen Yezidiler, akrabalarının yanına gitmek için otobüslerle İstanbul ve Aksaray'a hareket ediyor. Anadolu Ajansı'na konuşan Yezidiler, IŞİD militanlarının köylerini ve evlerini yıktığını, bundan dolayı yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kaldıklarını belirtti. IŞİD'in kadınları Musul'a götürdüğünü ifade eden Haydar Ömer, "Akrabalarımızın yanına gideceğiz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD militanları Erbil'e dayandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN