Nakil ellerle müzik ziyafeti

Giriş Tarihi: 7.8.2014

Üç yıl önce 12 saatlik bir operasyon geçirerek dünyada çift el nakli yapılan ilk hasta olan Richard Mangino, artık piyano ve org çalabiliyor, resim yapabiliyor

Her iki elini ve bacağını 2002 yılında kaptığı bir enfeksiyon yüzünden kaybeden Richard Mangino, dünyada çift el nakli yapılan ilk hasta oldu. ABD'nin Boston eyaletindeki Brigham ve Kadın Hastanesi'nde 3 sene önce yapılan 12 saatlik başarılı bir operasyon sonrasında Mangino artık piyano çalabiliyor ve resim yapabiliyor. Doktorlar eskiden ressamlık ve müzisyenlik yapan Mangino'nun gittikçe hassasiyet kazanan elleriyle daha fazla iş yapabilecek duruma gelmesinden hayli umutlu. Mangino'nun sağlık durumuyla ilgilenen doktorlardan Simon Talbot, televizyon kanalı WCBC-TV'ye verdiği röportajda, "Mangino'nun elleri gün geçtikçe daha fazla hassasiyet ve daha fazla işlev kazanıyor" diyerek nakil operasyonunun başarısını gözler önüne seriyor. "Yaptığımız operasyonlarla elinin bir tarafına güç kazandırırken, diğer elinin daha fazla kavrayış gücüne sahip olması için çabaladık" diyen Talbot, Mangino'nun fizik tedaviyle gün geçtikçe eski günlerdeki hâline döndüğünü söyledi.

'EŞİM EN BÜYÜK DESTEKÇİM'
Mangino da "Yeni normalim şu anda olduğum hâlim. Neye sahip olup olmadığımı umursamıyorum. Şu anda tüm bu şeyleri yapıyorum" diyerek hayata sıkı sıkıya tutunduğunu vurguladı. Özellikle eşinin her zaman yanında olduğunu belirten Mangino, "Belki de bir süre sonra tekrar gitar çalmayı deneyebilirim. Ama piyanoyla mutluyum. Piyano çalabilmek rüya gibi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Nakil ellerle müzik ziyafeti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN