Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD IŞİD'i bombaladı

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'dan yapılan açıklamada, Erbil yakınlarında IŞİD'e ait bir topçu birliğinin ABD savaş uçakları tarafından vurulduğu açıklandı.

Giriş Tarihi: 8.8.2014 15:57 Güncelleme Tarihi: 8.8.2014 17:31

ABD, Kuzey Irak'ta ilerleyen Irak Şam İslam Devleti örgütü militanlarına hava saldırısı düzenledi.

Pentagon sözcüsü John Kirby saldırı ile ilgili olarak " Erbil yakınlarındaki IŞİD topçusu vuruldu. IŞİD'E karşı 2 lazer güdümlü bomba kullanıldı. IŞİD'in ilerleyişi durana kadar saldırlar devam edecek" dedi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın hava harekatı yetkisi vermesinin ardından Pentagon, Kuzey Irak'ta Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı hava saldırısı başlattıklarını açıkladı.

AFP ajansının haberine göre, Pentagon'dan yapılan açıklamada, Amerikan ordusu personeline yakın bir bölgeye IŞİD'in top atışı yapması üzerine Kuzey Irak'a ABD savaş uçakları saldırı başlattı" denildi.

IŞİD'İN MAHMUR'DAKİ MEVZİLERİ HEDEF ALINDI!

KDP'ye yakın Rudaw'ın geçtiği habere göre bugün 14:40'ta başlayan bombardımanda IŞİD'in Mahmur ve Guwer bölgesindeki mevzileri hedef alındı. Rudaw'ın iddiasına göre ABD'nin düzenlediği saldırıda IŞİD'in çok sayıda kayıp verdiği bildirildi. Haberde ABD Hava Kuvvetleri'ne ait F-16'ların IŞİD'in Mahmur'daki Peşmerge güçlerini hedef alan ağır top bataryalarını imha ettiği duyuruldu.


Hava saldırısının başladığını Pentagon sözcüsü John Kirby Twitter'dan duyurdu. Pentagon operasyonda lazer güdümlü bombalar kullanılarak iki mobil topçu birliğinin vurulduğunu bildirdi.

'SOYKIRIMA BENZİYOR'


Bu arada, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, IŞİD'in saldırılarının soykırıma benzediğini söyledi.

Operasyonda F/a-18 tipi iki savaş uçağının, yaklaşık 226 kilogram ağırlığında lazer güdümlü bombalar kullanarak hedefi vurduğu öğrenildi.

İLK OPERASYON 12.45'TE BAŞLADI


Irak Bölgesel Kürt Yönetimi başkenti Erbil yakınlarında gerçekleştirilen operasyon TSİ 12.45'te gerçekleştirildi.

Dün de ABD uçaklarının bölgede uçtuğu haberleri gelmişti. Ancak daha sonradan bunların keşif uçuşu olduğu öğrenilmişti.

IŞİD'ten kaçıp Sincar Dağı'na sığınan Ezidilere dün ABD havadan 8 bin paket yiyecek ile içecek su yardımı yapmıştı.

ABD Başkanı Barack Obama dün ulusa sesleniş konuşmasında, IŞİD'in bölgede yaptıklarını 'soykırım' olarak nitelendirmişti.

YETKİ DAR KAPSAMLI

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), ABD uçaklarının Erbil yakınlarında "ABD'li personel"e yakın yerleri top ateşine tutan IŞİD militanlarını vurduklarını duyururken üst düzey bir ABD'li yetkili, ABD ordusuna verilen askeri operasyon yetkisinin "dar kapsamlı" olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama'nın Perşembe günü IŞİD militanlarının, ABD'li askeri ve konsolosluk personelinin bulunduğu Erbil'e doğru ilerlemeyi sürdürmeleri durumunda söz konusu militanlara karşı askeri baskınların düzenlenmesine izin verdiğini açıklamasından sonra Cuma günü Pentagon, ABD'li askeri uçaklarının Kuzey Irak'ta Kürt güçlerini kuşatan IŞİD militanlarını vurduklarını duyurdu.

Gerçekleştirilen hava baskınların, Erbil'i savunan Kürt güçlerini top ateşine tutan IŞİD militanlarını hedef aldığını anlatan Pentagon, top ateşinin "ABD'li personel"a yakın yerlerde kullanıldığını da anlattı.

Bu arada, Washington Post'a göre, üst düzey bir Obama Yönetimi yetkilisi, ABD ordusuna verilen hava baskınları yetkisinin "dar kapsamlı" olduğunu söyledi.

Aynı yetkili, hava baskınlarının hangi durumlarda gerçekleştirilebileceğini anlatırken de "ABD'nin Bağdat'taki personeline bir tehditten IŞİD'in geçtiğimiz günlerde ele geçirdiği büyük barajta Bağdat'ın seller altına kalmasına neden olabileceği olası sorunlara kadar bir dizi olasılıklar saydı.

Bu çerçevede Irak hükümeti ve Kürt güçlerinin onbinlerce Yezidi sivilin mahsur kalmasına neden olan kuşatmayı kıramaması durumunda da ABD'li uçaklarınca baskınlar düzenlenmesine izin verildiği de belirtiliyor. Nitekim söz konusu yetkili "O baskıyı hafifletmek için destek sağlayabileceğimize göre, Başkan, orduya bunu yapma yetkisini verdi" şeklinde konuştu.

OBAMA HAZIRAN'DAN BU YANA IRAK'A 700 ASKER GÖNDERDİ-



Washington Post, haberinde Başkan Obama'nın Haziran'dan bu yana Bağdat'taki ABD Büyükelçiliği ve kentin uluslararası havaalanı ile Erbil'teki tesisleri korumak üzere 700 asker gönderdiğine dikkat çekiyor.

250'ŞER KİLOLUK LAZER GÜDÜMLÜ BOMBALAR ATTI

ABD savaş uçaklarının, Kuzey Irak'taki Erbil yakınlarındaki IŞİD'e ait topçu bataryasına lazer güdümlü bombalar attığına dikkat çekiliyor.

Pentagon, 2 adet F18 uçağının, Erbil yakınlarındaki seyyar topçu bataryasına 250'şer kiloluk lazer güdümlü bombalar attığını bildirdi.

BBC'ye göre, Pentagon Sözcüsü Tuğamiral John Kirby, bu mevzinin Amerikan askerlerinin bulunduğu Erbil'i savunan Kürt güçlerine karşı kullanıldığını kaydetti.

IŞİD'İ VURAN SAVAŞ UÇAKLARI BASRA'DAN HAVALANDI


WASHINGTON (İHA) - ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, IŞİD'in (Irak Şam İslam Devleti) topçu birliğini vuran 2 adet savaş uçağının Basra'da bulunan ABD savaş gemisinden hareketlendiğini ifade etti.

Açıklamada Basra'dan hareketlenen 2 adet F18 savaş uçağının Erbil yakınlarındaki topçu birliğini 2 lazer güdümlü füze ile vurduğu kaydedildi. ABD Başkanı Obama daha önce yaptığı açıklamada Irak hükümetinin yardım istemesi durumunda IŞİD'e karşı hava saldırısı düzenleyebileceklerini belirtmişti. Obama'nın açıklamasının üzerinden 24 saat geçmeden ABD savaş uçakları IŞİD'e ait topçu birliğini vurdu. IŞİD Haziran ayında Musul'u ele geçirmesinin ardından Irak'ın kuzeyindeki bir çok yeri ele geçirmiş ve son olarak Erbil'e 40 kilometre kadar yaklaşmıştı.

AJANSLAR

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD IŞİD'i bombaladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN