IŞİD, Mahmur'u ele geçirdi

Irak'ın kuzeyinde ilerleyişini sürdüren IŞİD militanları 12 bin Kürt sığınmacının bulunduğu Mahmur'la birlikte ülkenin en büyük Hıristiyan kasabasını ve Musul Barajı'nı ele geçirdi, Peşmerge ise Erbil'de önlemlerini artırdı

Giriş Tarihi: 8.8.2014
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD), hafta sonundan bu yana Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) kontrolündeki topraklara doğru süren ilerleyişine devam etti. IŞİD militanlarının dün Musul'un Mahmur ilçesini ele geçirdiği ileri sürüldü. Anadolu Ajansı'nın güvenlik kaynaklarından edindiği bilgilere göre Mahmur ilçesi gün içerisinde birçok defa IŞİD saldırılarına maruz kaldı. Son olarak saat 17.00 civarında IŞİD'in tekrar ilçenin güneyine saldırması üzerine Peşmergeler bölgeyi terk etti. Peşmerge kaynakları ise bölgenin bilinçli olarak boşaltıldığını ve Irak uçaklarının IŞİD militanlarına havadan bomba yağdıracakları iddiasında bulundu. 1990'larda Türkiye'den kaçan 12 bin sığınmacının bulunduğu ve tamamıyla Kürtlerin yaşadığı Mahmur ilçesinin şu anda boşalmış durumda olduğu belirtildi. IŞİD dün Irak'ın en büyük Hıristiyan kasabasını da ele geçirdi. IŞİD'in elindeki Musul ile IKBY'nin başkenti Erbil arasında kilit konumda olan Karakuş'un kontrolü tamamen IŞİD'in eline geçti. IŞİD böylece Kürt bölgesinden sadece 20 kilometrelik uzaklığa yerleşmiş oldu. 50 bin nüfuslu Karakuş kasabasındaki on binlerce kişi, Kürt bölgesine kaçmaya başladı. Karakuş ile birlikte Tel Keyf, Bartella ve Karamleş gibi kasabalarda son günlerde kaçan Hıristiyan sayısı 100 bini geçti. Görgü tanıkları Karakuş çevresindeki Permerge güçlerinin geri çekilmesinin ardından IŞİD'in kasabaya hiç çatışmadan girdiğini aktardı. IŞİD'in bölgedeki kiliseleri tahrip ettikği kaydedildi. IŞİD militanları ayrıca Dicle Nehri üzerinde bulunan ülkenin en büyük barajı olan Musul Barajı'nı ve çevresindeki 15 köyü ele geçirdiklerini duyurdu. Peşmerge ise barajın kontrolünün hâlâ kendilerinde olduğunu ileri sürdü.

KERKÜK VE BAĞDAT'TA PATLAMALAR: 89 ÖLÜ
IRAK Kürt Bölgesel Yönetimi'ne bağlı Peşmerge güçleri haziran ayında Irak ordusundan aldıkları petrol merkezi Kerkük'teki güvenlik önlemlerini artırıyor. Ancak Kerkük, dün gerçekleşen, 30 kişinin hayatını kaybettiği ve onlarca kişinin yaralandığı bombalı saldırı ile sarsıldı. Bağdat'da Şii bölgesinde gerçekleşen bir diğer saldırıda da 59 kişinin öldüğü, 125 kişinin yaralandığı bildirildi.

KÜRT LOBİSİ PETROL KOZUNU OYNUYOR
İngiliz Reuters ajansının haberine göre Washington'daki Kürt lobisi IŞİD'e karşı ABD'den askeri ve ekonomik yardım alabilmek için petrol meselesini gündemde tutuyor. Kürt yönetimi sözcüsü Karwan Zebari, Kürt petrolünün güvenliğinin ve tedarikinin sağlanabilmesi için Pentagon'un Peşmerge'ye yardım etmesi gerektiğini söyledi. Kürt yönetiminin hükümete sesini duyurabilmek amacıyla lobi faaliyetlerini sürdüren medya şirketlerine milyon dolarlar ödediği bildirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD, Mahmur'u ele geçirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN