Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IŞİD'den kaçan Yezidiler Mardin'e sığındı

Giriş Tarihi: 8.8.2014 17:01

Sincar bölgesinden, kimi IŞİD'in saldırılarına maruz kalan kimi de saldırı olabileceği korkusuyla köylerini terk eden Yezidilerden 80'e yakını, Mardin'in Midyat ilçesine bağlı Güven köyüne sığındı.

Irak'ın Musul kentine bağlı Sincar (Şengal) bölgesinden, kimi Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) saldırılarına maruz kalan kimi de saldırı olabileceği korkusuyla köylerini terk eden Yezidilerden 80'e yakını, Mardin'in Midyat ilçesine bağlı Güven köyüne sığındı.

Irak'ta IŞİD'in saldırıları sonucu yaşadıkları toprakları terk etmek zorunda kalan Yezidilerin, Şırnak'ın Silopi ilçesini yakınlarındaki Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye geçişi sürüyor.

IŞİD'ın saldırılarından kaçanların bir kısmı Mardin, Batman ve Şırnak'taki Yezidi köylerine sığındı. Midyat ilçesine bağlı Yezidi köyü olan Güven köyüne gelen Yezidilerden bazıları köydeki akrabalarının evine bir kısmı da köydeki taziye evine yerleşti.

Yezidiler, terk ettikleri topraklarına bir daha dönemeyecek olmanın endişesini yaşıyor.

Yezidi kadınların yaşadıkları korku ve endişenin izi yüzlerinde hissedilirken, çocuklar her şeyden habersiz oyun oynayarak vakit geçiriyor.

Yanlarında getirdikleri birkaç eşya ile yaşamlarını sürdürmeye çalışan Yezidiler, geride kalan yakınlarının hayatından endişe duyuyor.

Irak'ta peşmergelerin kendilerini IŞİD'e karşı korumadığını savunan Yezidiler, peşmergelere büyük bir öfke duyuyor.

"BÜYÜK BİR KORKU YAŞIYORUZ"


Sincar ilçesine bağlı Dagore köyünden kaçan 20 yaşındaki Meryem Ubeyt, AA muhabirine, Irak'ta Yezidilerin IŞİD'in saldırıları nedeniyle büyük bir zulüm altında olduğunu belirterek, kendilere yardım edilmesini istedi.

Yaşadıkları köye IŞİD'in saldırdığını ve birçok kişiyi öldürdüğünü anlatan Ubeyt, ''IŞİD köyümüzde birçok kişiyi öldürdü. Kadın ve genç kızları kaçırdı. Sadece ben, annem ve babam kaçabildik. Kardeşlerim ve diğer akrabalarımız orada kaldı. Onların hayatından endişe duyuyorum'' dedi.

Yüzlerce Yezidi'nin dağlarda mahsur kaldığını, aç, susuz olanların yardım beklediğini ifade eden Ubeyt, IŞİD'in saldırıları sırasında peşmergelerin onları koruyacaklarına dair sözlerini tutmadığını ileri sürdü.

Ubeyt, peşmergelerin Yezidileri savunmasız bıraktığını iddia ederek, ''Köyde eniştemi öldürdüler. Çok sayıda Yezidi kadını kaçırdılar. Onların pazarlarda satıldığını söylüyorlar. Büyük bir korku yaşıyoruz. Topraklarımızı terk ettik. Bundan sonra halimiz ne olacak bilmiyoruz'' ifadelerini kullandı.

Sincar ilçesine bağlı Ardan köyünden kaçan 75 yaşındaki Adlan Bereket ise IŞİD'in yaptıklarının büyük bir vahşet olduğunu dile getirdi.

"DÜNYANIN BU YAŞADIKLARIMIZA SESSİZ KALMAMASI LAZIM"


Köylerini terk etmek zorunda kaldıklarını, 4 gün süren yolculuğun ardından Türkiye'ye gelebildiklerini aktaran Bereket, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''IŞİD köyümüze saldırdı. Evlerimizde mahsur kaldık. Dışarıda öldürdükleri insanların çığlık sesleri geliyordu. Her şey çok korkunçtu. Kadın ve genç kızları kaçırdılar. Bizim köydeki bütün kadınları götürdüler. Kadınlarımız bizim için namus ve şereftir. Neden bize bunları yaşattılar. Bütün dünyanın bu yaşadıklarımıza sessiz kalmaması lazım."

ALMANYA'DAN AİLESİ İÇİN GELDİ


Almanya'da yaşayan Yezidi Kamal Haraqi de tüm akrabalarının saldırının yaşandığı Sincar'da yaşadığını belirterek, akrabalarından bir kısmının kaçabildiğini bir kısmının da mahsur kaldığını dile getirdi.

Anne, baba ve kardeşlerinin kaçmayı başararak Türkiye sınırına kadar gelebildiğini, ancak peşmergelerin Türkiye'ye geçişlerine izin vermediğini savunan Haraqi, aile fertlerinin kaç gündür sokakta uyumak zorunda kaldığını kaydetti.

Haraqi ailesine yardımcı olabilmek için Türkiye'ye geldiğini ancak Sincar'da kalan yakınlarının hayatından endişe duyduğunu anlatarak, "Yezidilerin yaşadıkları tam bir katliam. Yüzlerce Yezidi'nin köylerini yaktılar, evlerini talan ettiler, yurtlarından ettiler. Yezidilerin namusu olan kadınları kaçırdılar. Bu yaşananlar büyük bir vahşettir" şeklinde konuştu.

Güven köyü Muhtarı Ebuzet Atalan da, köylerine Irak'tan yaklaşık 80 Yezidi'nin geldiğini bildirerek, gelenlerin akrabaları olduğunu, onlara sahip çıktıklarını söyledi.

Atalan, saldırıların sürmesi nedeniyle Irak'tan çok sayıda Yezidi'nin gelmesini beklediklerini sözlerine ekledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD'den kaçan Yezidiler Mardin'e sığındı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN