Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Camiye ayakkabıyla giren polis özür diledi

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da silahlı kişi ihbarı üzerine ayakkabıyla Türk camisine giren ve cami imamını bir süre gözetim altında tutan Kopenhag polisi özür diledi.

Giriş Tarihi: 9.8.2014 13:46 Güncelleme Tarihi: 9.8.2014 13:46
Kopenhag Taastrup'taki Danimarka Türk Diyanet Vakfı'na bağlı Yunus Emre Camisi'nin olduğu bölgede silahlı kişi ihbarı alan polis, cami dahil olmak üzere çevredeki binalara operasyon düzenledi. Camiye ayakkabıyla giren ve cami imamı ile eşini bir süre gözetim altında tutan polis, şüpheli kişi civardaki başka bir işyerinde yakalanınca camiden ayrıldı.

Olayın ardından Kopenhag Din Hizmetleri Müşaviri ve Danimarka Türk Diyanet Vakfı Başkanı Doç. Dr. Ahmet Onay ve Kopenhag Büyükelçiliği Emniyet Müşaviri Cuma Ali Aydın, Kopenhag polisi ile görüştükten sonra polis yetkilisi Bent Isager-Nielsen ile birlikte camiye gelerek cemaatle buluştu.

Bent Isager-Nielsen, camidekilerden özür dileyerek operasyon anında yaşananlardan dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Yetkili, baskında görev yapan polislerin iletişim sorunu yaşadığını ancak olayı gören cemaatten bazı kişilerin camiye gelmesiyle birlikte yanlış anlaşılmanın ortadan kalktığını ifade etti. Bu gibi durumlarda olay yerinde kontrolü sağlayıncaya kadar hızlı davranmak zorunda olduklarını anlatan Isager-Nielsen, görevlilerinin bu sebeple ayakkabılarıyla camiye girdiği için üzgün olduklarını belirterek yaşananların müslümanlara karşı art niyet olarak algılanmamasını istedi.

Din Hizmetleri Müşaviri ve Danimarka Türk Diyanet Vakfı Başkanı Doç. Dr. Ahmet Onay ise Danimarka'nın güvenli bir ülke olduğunu ve bu durumun sürmesi gerektiğini bildirdi.

Camideki güvenlik kamerası kayıtlarından uygulamanın rahatsız edici olduğunun görüldüğünü belirten Onay, bu kayıtları izleyen polis yetkililerinin hatayı kabul ederek üzüntülerini dile getirdiğini söyledi. Camilerindeki görevliler ve cemaatlerine her zaman emniyet görevlilerine polisin bu tür çalışmalarına yardımcı olmalarını öğütlediklerini ifade eden Onay, ancak polisin de bu uygulamaları uygun şekilde yapması gerektiğini kaydetti.

Kopenhag Büyükelçiliği Emniyet Müşaviri Cuma Ali Aydın da Bent Isager-Nielsen'in camiye gelip üzüntüsünü bildirdiği için kendisine teşekkür etti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Camiye ayakkabıyla giren polis özür diledi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN