Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ölenlerin sayısı bin 904'e yükseldi

Gazze'ye yönelik saldırılarda ölenlerin sayısının bin 904'e yükseldiği bildirildi.

Giriş Tarihi: 9.8.2014 23:33 Güncelleme Tarihi: 9.8.2014 23:39

Gazze'de görevini fiilen sürdüren eski Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref El-Kudra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze'nin merkezindeki El-Megazi Mülteci Kampı'nda bir motosikleti hedef alması sonucu 56 yaşındaki Abdulhakim Musaddır ile 19 yaşındaki oğlu Mesad'ın hayatını kaybettiğini söyledi.

İsrail'in bombaladığı İzzeddin el-Kassam Camisi'nin enkazı altından çıkarılan Filistinli cenazelerin kimlik tespitinin yapıldığını belirten Kudra, Muaz Ebu Zeyd isimli Filistinlinin 37, Nidal Bidran'ın 34, Tarık Cadallah'ın ise 25 yaşında olduklarını ifade etti.Kudra hayatını kaybeden son Filistinlilerle İsrail'in 7 Temmuz'dan bu yana düzenlediği saldırılarda ölenlerin sayısının bin 904'e yükseldiğini kaydetti.

İsrail'in saldırıları sonucu Gazze'de gün geçtikçe ağırlaşan bilanço resmi verilerle, "www.gazasurvey.com" internet sitesinden yayınlanıyor. Sitede ayrıca hayatını kaybedenlerden adları tespit edilebilenlerin tam listesi, vurulan ve tamamen yıkılan ev, cami, okul ve sağlık merkezlerinin sayıları da güncellenerek Dünya kamuoyu ile paylaşılıyor.

İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz'da havadan ve denizden saldırılar başlatmış, 17 Temmuz'da karadan saldırıya geçmişti. Yaklaşık bir ay süren saldırılardan sonra geçen Salı TSİ 08.00'de, İsrail ordusu kara birliklerini Gazze'den çektiğini açıklamış, 72 saatlik ateşkes dün saat 08.00'de sona ermişti.

67 HEDEFE SALDIRI

İsrail ordusu, 72 saatlik ateşkesin sona ermesinin bu yana, Gazze'deki 67 hedefe saldırı düzenlediklerini, Filistinli grupların ise 75 füze attığını bildirdi.

Ordudan yapılan yazılı açıklamada, Filistinli grupların ateşkes bittiğinden bu yana 75 füze attığı ve bu füzelerden 5'inin 'Demir Kubbe' savunma sistemi ile etkisiz hale getirildiği belirtildi.

Bu arada İsrail ordusu, bu gece yarısından sonra, Gazze'deki 33 hedefe saldırı düzenlediklendiğini, Filistinli bazı direniş gruplarının ise bu sabah 4 füze attığını bildirdi.

UÇAKLAR CAMİLERİ VURDU

İsrail savaş uçaklarının Gazze'de 3 camiyi bombaladığı, camilerden birinin tamamen yıkıldığı bildirildi.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre; İsrail savaş uçaklarının Gazze'nin ez-Zeytun Mahallesinde bulunan Hasan el-Benna camisini bombalaması sonucu, cami tamamen yıkıldı. Caminin çevresindeki evler de büyük zarar gördü.

Ayrıca en-Nuseyrat Mülteci Kampındaki eş-Şüheda ve el-Kassam camilerinin vurulduğu, camilerin büyük kısmının hasar gördüğü belirtildi.

Öte yandan İsrail savaş uçaklarının, Gazze, Han Yunus ve Refah kentlerinde bazı evleri hedef alarak düzenlediği saldırılarda, 6 evin tamamen yıkıldığı kaydedildi.

Gazze'de şu ana kadar 64 cami tamamen yıkıldı

İsrail'in bir ayı aşkın süredir Gazze'ye düzenlediği saldırılarda şu ana kadar 64 caminin tamamen yıkıldığı bildirildi.

Filistin Din İşleri ve Evkaf Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, 7 Temmuz'dan bu yana devam eden İsrail saldırılarında şu ana kadar Gazze'de 64 caminin tamamen, 150'sinin ise kısmen yıkıldığı belirtildi.

İsrail savaş uçakları bu sabah Gazze'deki En-Nuseyrat Mülteci Kampı'nda 2, Ez-Zeytun Mahallesi'nde ise 1 camiyi bombaladı.

İSRAİL'DEN BMGK'YA ÇAĞRI

İsrail'in BM Daimi Temsilcisi Ron Prosor, BM Güvenlik Konseyi'den (BMGK) "Gazze Şeridi'nin silahsızlandırılması ve Hamas'ın terör örgütü olarak ilan edilmesi" yönünde karar alması çağrısında bulundu.

İsrail radyosunda yayınlanan habere göre, Prosor, BMGK'yı, Gazze'nin silahsızlandırılması ve Hamas'ın terör örgütü ilan edilmesini talep eden şikayet mektubu gönderdi. Prosor, mektubunda, "Hiç şüphe yok ki Hamas, üyelerine ve Gazze halkına değer vermiyor. Buna karşı İsrail, ateşkes kapsamında sunulan tüm önerileri kabul etti" iddiasında bulundu.

İsrail'in şiddete son verilmesi konusunda endişeli olduğunu öne süren Prosor, "Ancak İsrail, vatandaşları saldırılara maruz kaldıkça müzakereleri kabul etmeyecek" ifadelerini kullandı.

Mısır'da, söz konusu "geçici ateşkes" süresince "kalıcı" bir ateşkesin sağlanması için İsrail ile Filistinli gruplar arasında müzakereler yapılmıştı. Ancak şu ana kadar bir ilerleme kaydedilemedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ölenlerin sayısı bin 904'e yükseldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN