Gazze'de ateşkes!

Giriş Tarihi: 10.8.2014 22:18 Güncelleme Tarihi: 11.8.2014 09:15
Mısır tarafından yapılan çağrı üzerine İsrail ve Filistinli direniş grupları tarafından kabul edilen 72 saatlik ateşkesin saat 00.01'den itibaren başladığı bildirildi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Bu yeni ateşkes gerekli insani yardımların yapılmasına, altyapının yeniden tesis edilmesine zemin hazırlamayı hedefliyor. Ateşkes süresi içinde iki taraf arasında kalıcı ve kapsamlı ateşkesi sağlamak amacıyla müzakereler yürütülmelidir" denildi.

Mısır'da ateşkes görüşmeleri için bulunan Filistin heyeti üyesi Filistin Demokratik Kurtuluş Cephesi (FDKC) Genel Sekreter Yardımcısı Kays Abdulkerim, Filistin tarafının İsrail ile 72 saatlikateşkes önerisini kabul ettiğini Mısır'a bildirdiğini söylemişti.

Öte yandan İsrail heyetinin bulunduğu yere ilişkin çelişkili bilgilerin geldiği ileri sürüldü.

Fetih Hareketi'nin üst düzey yetkililerinden ve kalıcı ateşkes görüşmelerini yürüten Filistin heyetinin başkanı Azzam el-Ahmed'in aktardığına göre, Mısır, İsrail heyetinin müzakerelere yeniden başlamak üzere başkent Kahire'de olduğunu bildirdi.

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Amira Oron ise AA muhabirine yaptığı açıklamada, Filistin tarafının ateşkese uymasından emin olmadan müzakere için Mısır'a heyet gönderilmeyeceğini kaydetti.

Filistin tarafının Gazze'de ateşkes sağlanması için ortaya koyduğu istekler arasında "liman ve havaalanı inşası, ablukanın kalkması, İsrail ordusunun 7 Temmuz öncesindeki konumuna geri çekilmesi, Gazzeli balıkçıların serbestçe avlanabilmesi, Oslo öncesi tutukluların da aralarında bulunduğu dördüncü grubun yanında yeni tutuklanan milletvekillerinin serbest bırakılması ve İsrail'in bu anlaşmalara bağlı kalması" gibi şartlar bulunuyor.

İsrail heyeti ise temel iki istek üzerinde duruyor. Bunlar, Gazze'nin yeniden imarına karşılık Hamas tarafından düzenli ateşkesin sağlanması ve silahsızlandırılması olarak sıralanıyor. Bu son isteğe Filistin tarafı tamamen karşı çıkıyor.

BAN, ATEŞKESİ MEMNUNİYETLE KARŞILADI


BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail ile Filistinli direniş grupları arasındaki 72 saatlik ''koşulsuz insani ateşkes'' kararına ilişkin haberi memnuniyetle karşıladı.

BM Genel Sekreterlik Sözcülüğü'nün açıklamasına göre Ban, Mısır himayesinde yapılan, yerel saatle gece yarısı başlayan ateşkes duyurusundan memnuniyet duydu ve çok umutlu oldu.

Ban, ateşkesin, iki taraftaki sivil nüfusun faydalanacağı yeni bir kalıcı barış şansı vereceğini ve tarafların sorunlarının altında yatan mağduriyetlerini gidermek için ''bir başlangıç noktası'' olabileceğini kaydetti.

Genel Sekreter Ban, her iki tarafı da şiddete dönülecek herhangi bir adımdan geri durmaya ve sorunları sona erdirmek için yapıcı çalışma içinde olmaya çağırarak, BM'nin, Gazze'nin kalkınma ve yeninden inşası için çok ihtiyaç duyulan kalıcı barışı sağlayacak anlaşmanın uygulanmasına yardıma hazır olduğunu ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazze'de ateşkes!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN