Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obama'dan Işid'e: Hilafete izin yok

Ordusunu IŞİD'e karşı harekete geçiren ABD Başkanı Obama, Suriye ve Irak'ta hilafet kurulmasına izin vermeyeceklerini söyledi. IŞİD ise "Beyaz Saray'a Allah'ın bayrağını dikeceğiz" dedi

Giriş Tarihi: 10.8.2014
Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD), Kürt bölgesine yönelik ilerleyişini durdurmak için önceki gün harekete geçen ABD jetleri dün operasyonlarına devam etti. ABD jetlerinin Irak'ın kuzeyinde Musul ve Erbil arasında toplanan IŞİD'e yönelik düzenlediği son operasyonda 55 militanın daha öldürüldüğü bildirildi. Sincar Dağı'ndaki IŞİD unsurları da iki ABD uçağı tarafından vuruldu. Operasyonda nokta atışı yapılarak IŞİD'in elindeki ağır silahlar ile zırhlı askeri araçlar etkisiz hale getirildi. Ordu birliklerinin Felluce kentine düzenlediği saldırılarda ise 5 sivil öldü 27 kişi yaralandı. Enbar'da da 3 IŞİD komutanı öldürüldü. New York Times gazetesine konuşan ABD Başkanı Barack Obama ise IŞİD'in halifelik kurmasına izin vermeyeceklerini belirterek şunları kaydetti: "Stratejik çıkarlarımız gereği IŞİD'in ilerleyişine müdahale ettik. Teröristlerin Erbil'e karşı kullanabileceği silah ve teçhizatlar başarıyla yok edildi. IŞİD'in Suriye ve Irak boyunca hilafet kurmasına izin vermeyeceğiz. Ancak bunu yapabilmemizin tek yolu orada boşluğu doldurabilecek ortaklarımızın olduğunu bilmemizden geçiyor. Bu sorunu haftalar içerisinde çözebileceğimizi sanmıyorum, zaman alacak."

KÜRTLERE SİLAH DESTEĞİ

IŞİD sözcüsü Ebu Musa ise Vice News sitesine konuştu. "Amerika'ya Hilafet'in tesis edildiğini bildiriyoruz. Onları her yerde rezil edeceğiz ve Allah'ın bayrağını Beyaz Saray'a dikeceğiz" dedi. Irak'ın kuzeyinde IŞİD militanları ile başta peşmerge olmak üzere diğer grupların çatışmaları da aralıksız sürüyor. Kürt yetkililer ABD'nin peşmergeye silah desteği sağlamaya başladığını belirtti. IKYB'de cami imamları da IŞİD'e karşı silahlandı. Bestore köyü imamı Halis Kavani, "IŞİD'e karşı savaş, gücü yeten tüm Müslümanlara vaciptir" dedi. Öte yandan Irak'taki tüm kaosa rağmen Türkiye'ye petrol sevkiyatının devam ettiği bildirildi. IKYB Doğal Kaynaklar Bakanlığı, IŞİD'in petrol çıkartılan bölgelere ulaşamadığını, Ceyhan limanına sevkıyatın devam ettiğini duyurdu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obama'dan Işid'e: Hilafete izin yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN