Ateşkeste ihlal yaşanmadı

Gazze'de Filistinli gruplar ve İsrail arasında gece başlayan 72 saatlik ateşkeste şu ana kadar herhangi bir ihlal yaşanmadığı belirtildi.

Giriş Tarihi: 11.8.2014 12:12
İsrail ordu sözcüsü Peter Lerner sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Gece yarısından önce yoğun roket atışının ardından sağlanan 72 saatlik ateşkesle uyandığımız gün umut vaat ediyor" ifadesini kullandı.

İsrail medyası da gece başlayan ateşkesin şimdiye kadar herhangi bir şekilde ihlal edilmediğini yazdı.

İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz'da havadan ve denizden 17 Temmuz'da ise karadan saldırıya geçmişti. Şu ana kadar bin 939 Filistinlinin öldüğü, 9 bin 886 kişinin yaralandığı İsrail saldırılarında, yüz binlerce kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı.

Mısır tarafından yapılan çağrı üzerine İsrail ve Filistinli direniş grupları tarafından kabul edilen 72 saatlik ateşkes, saat 00.01'den itibaren başlamıştı.

ZARAR 50 MİLYON DOLAR


İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda, kentin altyapısının büyük oranda tahrip olduğu, bu nedenle oluşan zararın 50 milyon dolara ulaştığı bildirildi.

Gazze Belediye Başkanı Nizar Hicazi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail'in 1 ayı aşkın süre devam eden saldırılarında, insani kaybın yanı sıra Gazze'nin altyapısının büyük oranda zarar gördüğünü vurgulayarak, "Altyapının tahrip olması nedeniyle oluşan zarar 50 milyon ABD dolarına ulaştı" dedi.

İsrail'in, Gazze Şeridi'nde 5 binden fazla evi bombaladığını, saldırılarda 12 su kuyusunun tamamen kullanılamaz hale geldiğini, bazı yollar, su şebekeleri ve kanalizasyon hatlarının zarar gördüğünü aktaran Hicazi, Gazze'nin tek elektrik santralinin 29 Temmuz'da İsrail tarafından vurulmasından bu yana kentte ciddi elektrik sıkıntılarının yaşandığını da vurguladı.

Belediye hizmetlerinin yerine getirilemediği için bulaşıcı hastalıkların yayılmasından endişe ettiklerini ifade eden Hicazi, "Belediye hizmetlerini yürütmek için jeneratörlerde günlük 15 bin litre mazot kullanılıyor. Elimizde sadece 2 günlük yakıt kaldı" diye konuştu

İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye, 7 Temmuz'da havadan ve denizden saldırılar başlatmış, 17 Temmuz'da karadan saldırıya geçmişti. Şu ana kadar bin 930'dan fazla Filistinlinin öldüğü saldırılarda yüz binlerce kişi de evlerini terk etmek zorunda kaldı. Geçen hafta geçici ateşkesin sağlandığı İsrail ile Filistinli gruplar arasında geceden itibaren de 72 saatlik ateşkes kararı alınmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ateşkeste ihlal yaşanmadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN