Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dışişleri'nden Maliki'ye sert çıkış

Giriş Tarihi: 11.8.2014 15:46

IŞİD'in ilerleyişi üzerine patlak veren çatışmaların sürdüğü Irak'ta Başbakan Nuri Maliki'nin dün gece Cumhurbaşkanı Fuat Masum tarafından kendisine yeni hükümeti kurma görevinin verilmemesi üzerine gösterdiği tepkiye Ankara'dan eleştiri geldi.

Dışişleri Bakanlığı, Maliki'nin beyanlarını, "Irak'taki istikrasızlığı daha da derinleştirecek tehlikeli bir adım" olarak niteledi ve tüm Iraklı liderleri Masum'u desteklemeye çağırdı.

Dışişleri Bakanlığı, Maliki'nin kendisine yeni hükümeti kurma görevinin verilmesi üzerine anayasanın ihlal edildiğini; ordunun, aşiretlerin ve gönüllülerin kendi yanında olduğunu ileri süren beyanlarını, "Irak'taki istikrasızlığı daha da derinleştirecek tehlikeli bir adım" olarak gördüklerini belirterek "Bu çerçevede Cumhurbaşkanlığı Sarayı etrafına güvenlik güçlerinin gönderilmesini de kaygıyla izliyoruz" dedi.

"Bu kritik süreçte tüm Iraklı liderleri Irak'ın anayasal bir devlet olarak birlik ve bütünlüğünü temsil eden Cumhurbaşkanı Masum'a tam destek vermeye davet ediyoruz" denilen açıklamada " Irak'ın içinden geçmekte olduğu bu son derece hassas dönemde, başta Başbakan Maliki olmak üzere, Iraklı tüm liderlerin ülkenin önünü açacak bir yaklaşım benimsemeleri, Irak'ta kargaşa ortamını daha da derinleştirecek oldu bittilerden kaçınmaları hayati önem taşımaktadır. Esasen bu yöndeki gayretlere öncelikle tüm Iraklı kardeşlerimizin karşı çıkacağına inanıyoruz" sözleri de kullanıldı. Açıklamada şöyle devam edildi:

"Ülkemiz, bu süreçte, Irak'taki tüm demokratik güçlerin yanında yer alacak, Irak Anayasası temelinde yeni ve kapsayıcı bir hükümetin bir an önce kurulması çabalarına destek vermeye devam edecektir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dışişleri'nden Maliki'ye sert çıkış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN