Ebola önlemleri ekonomiyi vurdu

Ebola salgınından etkilenen ülkeler, önlemlerin ekonomilerine getirdiği yükle sarsılıyor. Karantina bölgelerinde kıtlık ve pahalılık yaşanırken, daha fazla sağlık çalışanı istihdam edilmesi gerekiyor

Giriş Tarihi: 11.8.2014
Batı Afrika'da dört yılda bine yakın kişinin ölümüne sebep olan ebola virüsü dolayısıyla alınan önlemler yeni krizleri de beraberinde getirdi. Karantina altındaki bölgelerde seyahat engeli sebebiyle iş yolculuklarının durduğu, bunun da gıda kıtlığı ve fiyat artışlarına neden olduğu belirtildi. "Ahtapot operasyonu" ismi verilen karantina kapsamına giren ülkelerde yaptırımları uygulamakla görevli 1500 asker ve polis konuşlandırıldı. Kontrol noktalarına uzak bölgelerde çalıştırılmak üzere ek sağlık çalışanlarına ihtiyaç duyulduğu kaydedildi. Ebola vakalarını zamanında rapor etmeyen sağlık çalışanlarına ağır para cezaları uygulandığı öğrenildi. Birleşmiş Milletler Dünya Sağlık Örgütü'nün uluslararası acil yardım çağrısında bulunduğu salgından en çok etkilenen ülkelerin Sierra Leone, Liberya ve Gine olduğu belirtilirken, eboladan ölüme rastlanmamasına rağmen Gine ve Liberya'yla sınırı bulunan Fildişi Sahili'nde de alarm seviyesi yükseltildi. Gine, Sierra Leone ve Liberya sınırlarını kapattığı haberlerini yalanladı. Sınırlarda sadece sağlık önlemlerinin alındığı belirtildi.

BAŞKAN ÖZÜR DİLEDİ

Liberya Devlet Başkanı Ellen Johnson Sirleaf salgının yol açtığı krizin iyi yönetilememesi nedeniyle özür diledi. Liberya'da görev yaparken ebola virüsüne yakalanan ve karantinaya alınarak Madrid'e gönderilen İspanyol rahip Miguel Pajeras tedavi altına alındı. 75 yaşındaki Katolik rahibin tedavisinde bilinen yöntemlerin yanı sıra ABD'de denenen yeni ilaçların da kullanılacağı öğrenildi. Nijerya Sağlık Bakanlığı eboladan ölenlerin cenazelerin ülkede ve yurt dışında taşınmasına yasak getirdi. Buna göre Nijerya'da ölen yabancılar da ülkede defnedilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ebola önlemleri ekonomiyi vurdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN