Türkiye'nin en iyi haber sitesi

IŞİD'den Yezidi katliamı

Giriş Tarihi: 11.8.2014

Iraklı yetkililer, Sincar'ı ele geçiren IŞİD'in, 500 Yezidi'yi kurşuna dizdiğini, 300 kadını esir aldığını ve yaralıları diri diri gömdüğünü bildirdi. Peşmergeyle militanlar arasındaki çatışmalar ise sürüyor

Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Irak'ın kuzeyindeki yerleşim yerlerine düzenlediği baskınlar sürerken, Irak İnsan Hakları Bakanı Muhammed Şia el Sudani, 500 Yezidi'nin öldürdüğüne dair kan dondurucu bir katliam haberini dünyaya duyurdu. Sudani "IŞİD'in Sincar'ı ele geçirmesinin ardından 500 Yezidi'yi öldürdüğüne dair elimizde kanıtlar var. Katledilenler arasında kadın ve çocukların da bulunduğunu gösteren videolara ulaştık. IŞİD militanlarının kurşuna dizdikleri cesetlerin önünde kutlama yaparkenki fotoğraflar elimize geçti" dedi. Sudani'nin aktardıklarına göre IŞİD Sincar işgali esnasında kimi kurbanlarını diri diri gömdü, 300 kadını da esir aldı. Esirlerin Tel Afer'e götürüldüğü kaydedildi. Sudani, Sincar'dan kaçan ve dağlık bölgelere sığınan Yezidiler'in açlık ve susuzluk çektiğini, uluslararası camianın harekete geçmesi gerektiğini söyledi. Sudani "Uluslararası camia acil bir önlem almazsa IŞİD'in Irak'taki vahşi saldırılarının önüne geçilemeyecek ve şiddet başka coğrafyalara da sıçrayacak" dedi. Avrupa Bilriği Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, dün yaptığı açıklamada "IŞİD'in eylemleri insanlığa karşı suç teşkil edebilir ve faillerden hesap sorulması için süratle soruşturulmalıdır" ifadelerine yer verdi. Bağdat ve Erbil'e giden Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ise "Özgürlükler ülkesi Fransa'nın, Irak'ın özgürlük savaşına destek vereceğini" bildirdi. IŞİD şiddetinden kaçanların barınacak yer arayışı ise devam ediyor. Irak Kızılayı Genel Başkan Yardımcısı Muhammed Huzai, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin Duhok şehrine gelen sığınmacıların sayısı 200 bine ulaştığını duyurdu.

PEŞMERGE IŞİD'İ MAHMUR'DA PÜSKÜRTTÜ
Peşmerge güçleri, son günlerde bölgede etkinliğini arttıran IŞİD militanlarını püskürterek Musul'un Mahmur ilçesinin merkezine girdi. Irak'tan ve ABD'den edindiği ağır silahlarla IŞİD'e saldıran Peşmerge, Mahmur ilçesinin içlerine ilerledi. Çatışmalar ilçe merkezinde devam ediyor. Peşmerge kaynakları Mahmur çevresinden IŞİD'den temizlenene dek operasyonların devam edeceğini duyurdu. Ağırlıklı olarak Kürtlerin yaşadığı Mahmur, Erbil'in 60 kilometre güneybatısında bulunuyor. Mahmur'un yanı sıra Güver köyü de Peşmerge tarafınan IŞİD'in elinden alındı.

BARZANİ: BİZE SİLAH VERİN
Erbil'de Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'le görüşen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani "IŞİD'in elindeki silahlar, bir devletin elindeki silahlardan çok daha fazla. AB ülkeleri, Peşmerge güçleri için ağır silahlar, zırhlı araçlar ve askeri mühimmat temin etmede bize yardımcı olmalıdır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD'den Yezidi katliamı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN