Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Maliki'den cumhurbaşkanına suçlama

Irak Başbakanı Nuri el-Maliki, Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum'u "anayasa ve siyasi sürece darbe" yapmakla suçladı.

Giriş Tarihi: 11.8.2014 13:40
Maliki, gece yaptığı banttan yayınlanan televizyon konuşmasında, Cumhurbaşkanı Masum hakkında, "bir grubun çıkarlarını, Iraklıların çıkarlarına üstün tutması" ve anayasayı ihlal etmesi nedeniyle suç duyurusunda bulunacağını belirtti.

Masum'un, en büyük blokun başbakan adayının görevlendirilmesi için belirlenen süreyi uzatarak, kasıtlı olarak anayasayı ihlal ettiğini savunan Makili, meclis başkanı ve Cumhurbaşkanını anayasanın ihlal edilmesinin riskleri konusunda uyardığını ifade ederek, bunun vatani, meşru ve ahlaki sorumluluğu olduğunu kaydetti. Maliki, Irak meclisini Cumhurbaşkanına "anayasayı açıkça ihlal etmesinin hesabını sormaya" çağırdı.

Maliki, bu olanlar "Anayasa ve siyasi sürece bir darbedir. Irak'ın bütünlüğü üzerine tehlikeli yansımaları olur" diyerek, Irak'ın son yıllarda gelen tüm tehditler ve yaşanan krizlerden büyük bir tehditle yüz yüze geldiğini vurguladı.

Irak anayasası, cumhurbaşkanının yemin etmesinin ardından en fazla 15 gün içinde mecliste en çok milletvekili bulunduran bloku, başbakan adayını önermesi için çağırmasını öngörüyor. Fuad Masum, 24 Temmuz'da Irak meclisi tarafından cumhurbaşkanı olarak seçilmişti.

Son seçimlerde, Başbakan Nuri el-Maliki'nin lideri olduğu "Kanun Devleti Koalisyonu" 93, "Muttehidun Bloku" 23, "Şii Koalisyonu" 29 ve "Vataniyye Bloku" 21 sandalye elde etmişti. Hükümeti kurmak için 328 sandalyelik parlamentoda 165 oyun gerektiği Irak'ta, Yüksek Seçim Komisyonu'nun açıkladığı kesin sonuçlara göre, hiçbir parti hükümeti tek başına kuracak çoğunluğu sağlayamamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maliki'den cumhurbaşkanına suçlama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN