Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Boko Haram'a af yok

Uluslararası Af Örgütü, Nijerya hükümetine yönelik çağrıda bulunarak, Boko Haram militanlarına yönelik bir af çalışması yapmamasını istedi.

Giriş Tarihi: 12.8.2014 11:08 Güncelleme Tarihi: 12.8.2014 11:09
Küresel İnsan Hakları İzleme Birimi Afrika Direktörü Netsanet Belay, "İnsanlığa karşı savaş suçu işleyenlere, uluslararası yasaları çiğneyenlere yönelik örtülü bir af çalışmasına karşıyız" dedi.

Başka çözüm yollarının bulunabileceğini belirten Belay, Uluslararası Af Örgütü'nün Nijerya hükümetine yönelik bu çağrılarını defalarca ilettiğini aktardı.

Belay, "Cumhurbaşkanı Goodluck Jonathan, kim olduğu bilinmeyen kişi ve gruplara yönelik af teklifi olmayacağını söyledi. Halka yönelik şiddet uygulayanların cezalandırılacağı sözünü verdi" diye konuştu.

Petrol zengini Nijer deltası bölgesine sahip Nijerya hükümetinin olayların önüne geçebilmesi için daha önce de yaptığı gibi silah bırakan militanlara af getirmesi için çeşitli çağrılar yapılıyor.

Nijerya, ilk olarak ülkenin kuzeydoğusunda ortaya çıkan ve kısa sürede başkent Abuja da dahil ülkenin her tarafına yayılan Boko Haram terör örgütüyle 5 yıldır mücadele ediyor. Boko Haram örgütü, sadece bu sene 4 bin kişinin ölümüne, milyonlarca kişinin yerlerinden olmasına neden oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Boko Haram'a af yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN