Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lübnan'da cumhurbaşkanı yine seçilemedi

Lübnan parlamentosu, 10'uncu oturumda da yeni cumhurbaşkanını seçemedi.

Giriş Tarihi: 12.8.2014 14:15
Görev süresi 25 Mayıs'ta dolan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman'ın yerini alacak 13. dönem cumhurbaşkanını seçmek için bugün mecliste gerçekleştirilen 10'uncu tur oylamasına 30 milletvekili katıldı. Meclis Başkanı Nebih Berri, 128 sandalyeli mecliste, toplantı yeter sayısı olan 86 kişi bulunmadığı için oylamanın 2 Eylül'e ertelendiğini bildirdi.

Meclis Başkanı Berri'nin de üyesi olduğu 8 Mart Hareketi'nin içinde yer alan Hizbullah grubu, meclise gelmeyerek bir kez daha seçimleri boykot etti.

Tüm grupları temsil eden "uzlaşı adayı" belirlenemediği gerekçesiyle daha önceki turlarda da meclise gelmeyen hareket üyeleri, ilk tur oylamada boş oy kullanmıştı.

Meclis çıkışı, basın mensuplarına açıklamada bulunan eski Başbakan ve Mustakbel Partisi lideri Saad Hariri, "Cumhurbaşkanlığı seçimlerini destekliyoruz. Uzlaşı adayının belirlenmesi için, siyasi partilerle temas halindeyiz" dedi.

Hariri'nin, "güvenlik tehlikesi" nedeniyle 3 yıldır gelmediği Lübnan'a, geçen hafta "sürpriz" şekilde dönmesi, 4 aydır seçilemeyen cumhurbaşkanının seçileceği yönünde beklenti oluşturmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lübnan'da cumhurbaşkanı yine seçilemedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN