Maliki'ye Şii darbesi

Irak Cumhurbaşkanı Masum, hükümeti kurma görevini Şii Ulusal İttifakı'nın Maliki'ye karşı aday gösterdiği Meclis Başkan Yardımcısı el Abadi'ye verdi

Giriş Tarihi: 12.8.2014
Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün yarattığı gerilimin üstüne bir de Bağdat merkezli siyasi krizin yaşandığı Irak'ta Başbakan Nuri el Maliki'nin görevinden ayrılmasına yönelik ilk somut adım atıldı. Cumhurbaşkanı Fuad Masum, dün Şii Ulusal İttifakı'nın oybirliğiyle Maliki'ye karşı aday gösterdiği Haydar el Abadi'yi yeni hükümeti kurmakla görevlendirdi. Irak Meclis Başkan Yardımcısı olan Abadi'nin 30 gün içinde yeni kabineyi oluşturarak parlamentonun onayına sunması gerekiyor. Nuri el Maliki'ye bağlı güçlerin önceki gece başkent Bağdat'taki Yeşil Bölge'de bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı kuşatmasıyla zirveye çıkan tansiyon, dün Ulusal İttifak'ın Haydar Abadi'de uzlaşmasıyla boyut değiştirdi. Birdenbire devre dışı kalan Nuri el Maliki, Abadi'nin yeni hükümeti kurmakla görevlendirilme sürecinin yasal olmadığını savundu. Maliki, önceki akşam yaptığı ilk açıklamada, Cumhurbaşkanı Masum'un yeni hükümetin kurulması için adım atmamakla suç işlediğini söylemişti. ABD'den de Irak Cumhurbaşkanı Masum'a tam destek geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, "ABD, Cumhurbaşkanı Masum'a Irak anayasasının garantörü olma rolünde tam destek vermektedir" dedi. Başkan Yardımcısı Joe Biden da dün Fuad Masum ile yaptığı görüşmede aynı ifadeyi kullandı. Biden, Haydar el Abadi'yi de telefonla arayarak hükümeti kurmakla görevlendirilmesinden dolayı kutladı, yeni ve kapsayıcı bir Irak hükümetine tam destek taahhüdünü yineledi.

MALİKİ ABD'Yİ SUÇLADI

Bu gelişmeler ABD ile Başbakan Maliki arasındaki ipleri de iyice gerdi. Hükümet kurmakla görevli tek meşru adayın kendisi olduğunu belirten Maliki, ABD'yi "Irak cumhurbaşkanını anayasayı ihlal konusunda desteklemekle" suçladı. Maliki, "Abadi'nin bu göreve getirilme kararının anayasal bağlamın dışına çıktığı için hiçbir anlam ifade etmediğini" söyledi. Maliki'nin liderliğini yaptığı Davet Partisi, başbakan adaylarının hala Maliki olduğunu ve hükümeti kurmakla görevlendirilen Meclis Başkan Yardımcısı Abadi'nin kendisinden başka kimseyi temsil etmediğini bildirdi.

DIŞİŞLERİ: MALİKİ'NİN ADIMLARI TEHLİKELİ
Irak Başbakanı Nuri el Maliki'nin, Cumhurbaşkanı Fuad Masum'u anayasayı ihlal etmekle suçlayarak siyasi krizi daha da derinleştirmesi, Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan resmi açıklamayla değerlendirildi. Açıklamada, "Maliki'nin, kendisine hükümet kurma görevi verilmemesini gerekçe göstererek anayasanın ihlal edildiğini iddia etmesini, Irak'taki istikrarsızlığı daha da derinleştirecek tehlikeli bir adım olarak görüyoruz" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Maliki'ye Şii darbesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN