Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sudan'da muhalif liderin kızına gözaltı

Sudan'da muhalif Milli Ümmet Partisi Genel Başkanı Sadık el-Mehdi'nin yardımcısı olan kızının gözaltına alındığı bildirildi.

Giriş Tarihi: 12.8.2014 14:12 Güncelleme Tarihi: 12.8.2014 14:13
Partiden yapılan yazılı açıklamada, babası ve muhalif hareket liderleriyle bir araya gelen Meryem el-Mehdi'nin Paris dönüşü havalanında gözaltına alındığı ve bilinmeyen bir yere götürüldüğü belirtildi.

Gözaltı operasyonunun, Milli Ümmet Partisi ile ayrılıkçı silahlı 4 hareketi bünyesinde barındıran "Devrim Cephesi" arasında, Paris'te imzalanan anlaşmadan birkaç gün sonra gerçekleştiği ifade ediliyor.

Söz konusu anlaşma ise ulusal diyaloğun gerçekleşmesi için doğru adımları atmak üzere "operasyon bölgelerinde saldırıların durdurulması" ve "diyaloğa uygun ortamın hazırlanmasını" öngörüyor. İktidardaki partinin barışçıl siyasi çözümü reddetmesi durumunda ise "halk ayaklanması" seçeneğinin masada olacağı yönünde anlaşan taraflar, rejimi değiştirmek için askeri yönteme başvuracakları yönünde herhangi bir bilgi ise bulunmuyor.

Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, ocak ayında, "İç savaşın durdurulması ve barışın sağlanması, özgür siyasi toplum oluşturulması, yoksullukla mücadele ve milli kimliğin güçlendirilmesi" gibi 4 ana başlığın öne çıktığı reform planını açıklayarak, muhalif partilere diyalog çağrısında bulunmuştu. Ancak birçok parti bunu boykot etmişti.

Milli Ümmet Partisi Genel Başkanı Mehdi, Darfur eyaletinde isyancılara karşı yürütülen savaşa destek olan İstihbarat ve Güvenlik Teşkilatı aleyhinde sarf ettiği sözler nedeniyle başsavcılık sorgusunun ardından 17 Mayıs'ta tutuklanmış, 15 Haziran'da ise Devlet Başkanı Ömer el-Beşir'in onayıyla serbest bırakılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sudan'da muhalif liderin kızına gözaltı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN