Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ebola paniği çığ gibi büyüyor

Ebola salgınında ölü sayısı hızla artıyor. Liberya'da görev yapan İspanyol rahibin de yaşamını yitirdiği, ABD'nin ebola için geliştirdiği ve henüz deneysel aşamadaki aşıları bölgeye göndereceği açıklandı

Giriş Tarihi: 13.8.2014
Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dün Batı Afrika'daki ebola salgınında ölenlerin sayısının bini geçtiğini açıkladı. Salgının başlamasından bu yana ebola virüsünün bin 13 can aldığını belirten örgüt, toplamda bin 848 vakaya rastlandığını belirtti. 7-9 Ağustos tarihleri arasında 52 kişinin daha salgından öldüğünü duyuran örgüt, bu dönemde 69 yeni vakanın tespit edildiğini açıkladı. Görülen yeni ebola virüsü vakalarının 11'i Gine'de, 45'i Liberya'da ve 13'ü de Sierra Leone'de tespit edilirken, bu dönemde Gine'de 6, Liberya'da 29 ve Sierra Leone'de 17 kişi öldü.

KENDİ KENDİNE TEDAVİ...

Fildişi Sahili'nde ise tespit edilen 40'a yakın şüpheli vakanın sonuçlarının negatif çıktığı açıklandı. WHO'nun geçen hafta yaptığı açıklamada, salgında 961 kişinin öldüğü, bin 779 vakanın tespit edildiği açıklanmıştı. Öte yandan WHO dün şu ana kadar herhangi bir ilacı ve aşısı bulunamayan ebola virüsü için deneysel ilaç çalışmalarının uygulanıp uygulanamayacağını masaya yatırdı. Örgüt, deneysel ilaçların tedavi için kullanılmasını haklı bulduğunu belirten bir açıklama yaptı. Örgütün bu açıklamasından önce ise ABD'den, Liberya'nın ebola virüsüne karşı geliştirilen ve henüz deneme aşamasında olan aşının kendilerine ulaştırılması talebinin ABD Devlet Başkanı Barack Obama ve ABD Sağlık Bakanlığı'na bağlı Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi tarafından kabul edildiği açıklaması yapıldı. Ayrıca ebola salgınından en fazla etkilenen Liberya'da virüsün yayılması nedeniyle sağlık kuruluşlarının kapanmasının, halkı kendi kendini tedaviye zorladığı belirtildi. Avrupa'da da dün ebola virüsünden dolayı ilk ölüm vakası gerçekleşti. Liberya'da görev yaptığı sırada ebola salgınına yakalanarak İspanya'nın başkenti Madrid'e getirilen ve tedavi altına alınan İspanyol rahip Miguel Pajares'in dün öldüğü bildirildi.

RAKAMLARLA EBOLA
1976: Ebolanın ortaya çıkış tarihi
4: Şimdiye dek görülen ebola virüsü salgın sayısı (1976, 1995, 2000, 2003).
1848: 2014 salgınında şimdiye kadar görülen ebola virüsü vakası.
1013: 2014 salgınında şimdiye kadar rapor edilen ölü sayısı.
4: Ebolanın etkili olduğu ülke sayısı (Gine, Liberya, Sierra Leone, Nijerya).
Yüzde 25-90: Salgına yakalananların ölüm oranı.
1-21 gün: Virüsün semptomlarının ortaya çıktığı gün sayısı.
60: MSF'nin sınır tanımayan doktor sayısı.
3.9 milyon euro: AB'nin salgınla mücadele için gönderdiği yardım miktarı
0: Hastalığın tedavisi için bulunan serum sayısı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ebola paniği çığ gibi büyüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN