Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mübarek hakim karşısına çıktı

Giriş Tarihi: 13.8.2014 16:32

Mısır'ın devrik Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, "göstericilerin öldürülmesi" suçlamasıyla yargılandığı davada savunma yaptı.

Kahire'nin doğusundaki Polis Akademisi Mahkeme salonunda gerçekleşen duruşmada söz alan Mübarek, kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti.

"İftira", "zalimane karalama" ve "haksız teşhire" maruz kaldığını iddia eden Mübarek, "Göstericilerin öldürülmesi ya da kan akıtılmasını kesinlikle emretmedim" diyerek, kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmedi.

Gazze konusunda ise "Mısır'ın güvenliğini riske atmadan Gazze'yi desteklemek konusunda bir an dahi tereddüt etmedim" dedi.

Mübarek, 2011'de yaşanan 25 Ocak olayları hakkında, "Din tüccarları Ocak olayları sırasında barışçıl gösteriyi şiddet olaylarına dönüştürdü" iddiasında bulundu.

Tahrir gösterileri sırasında istifasına giden sürece değinen Mübarek, "2011 Eylül'ünde yönetimin barışçıl olarak intikali için açık bir plan sundum" ifadelerini kullandı.

Savunmasında daha önce Tahrir gösterileri sırasında kullandığı iki cümleyi yeniden tekrarlayan Mübarek, "Tarih benim ve başkaları için lehimizde ve aleyhimizde olan şeyleri yazacaktır. Mısır, hem hayat hem de ölüm yeridir" diye konuştu.

Mübarek şöyle devam etti:

"Hüsnü Mübarek, ömrünü vatanı savunmak uğruna harcamıştır. Mısırlıların kanını dökmek göstericileri öldürme emrini vermemiştir."

Mübarek'in savunmasının ardından Kahire Ceza Mahkemesi, bir sonraki oturumu 27 Eylül'e erteledi.

Mübarek, 2 oğlu ve dönemin İçişleri Bakanı Habib el-Adili ile 6 yardımcısı, 25 Ocak 2011'deki halk ayaklanması sırasında göstericileri öldürme emri vermekle suçlanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mübarek hakim karşısına çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN