Yemen'de ölenlerin sayısı 8'e yükseldi

Giriş Tarihi: 13.8.2014 10:14

Yemen'in El-Cavf kentinde, Husiler ile silahlı aşiret mensupları arasında çıkan çatışmada hayatını kaybedenlerin sayısı 8'e yükseldi.

Yerel yetkililerden alınan bilgiye göre, kuzeydeki El-Cavf kentinin El-Gayl bölgesinde, "Halk Savunma Komiteleri"ne bağlı silahlı aşiret üyeleri ile Husiler arasındaki çatışmada 8 kişi hayatını kaybetti.

Ağır silahların kullanıldığı Gayl bölgesinde çatışmaların sabahtan itibaren aralıksız devam ettiği ve her iki taraftan çok sayıda yaralının olduğu belirtilirken, birçok evin yıkıldığı, binlerce kişinin yakın kentlere göç ettiği bildirildi.

Öte yandan, Husiler'in dün akşam Halk Savunma Komiteleri mevkilerine saldırmasının ardından başlayan çatışmaların sona ermesi için arabulucu komitenin çabalarını sürdürdüğü ancak henüz bir ilerleme kaydedilmediği ifade edildi.

Şia'nın Zeydiye koluna mensup kişilerin oluşturduğu "Husi Hareketi", 1992'de Hüseyin Bedir el-Husi tarafından kuruldu. El-Husi'nin 2004'te öldürülmesinin ardından Yemen ordusu ile Husiler arasında 2004-2010 yılları arasında zaman zaman çatışmalar çıkmıştı.

Güvenlik zafiyeti nedeniyle sık sık şiddet olaylarının yaşandığı Yemen'de, yönetim karşıtı Husiler, özellikle ülkenin kuzey batısında yer alan bazı bölgeleri ele geçirmek amacıyla aşiret gruplarıyla ve orduyla çatışıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yemen'de ölenlerin sayısı 8'e yükseldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN