Yezidiler için 16 bin kişilik kamp kurulacak

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün saldırıları nedeniyle Sincar'dan kaçan Yezidiler için Kuzey Irak'ta bulunan Zaho kentinde 16 bin kişilik kamp kuracak.

Giriş Tarihi: 13.8.2014 11:33
AFAD'dan alınan bilgiye göre, saldırılar nedeniyle çoğunluğu Yezidi 200 bin kişi Sincar'dan, Kuzey Irak'ın Duhok kentine ve Suriye'ye kaçtı.

Suriye'ye kaçan Yezidiler'in sayısının 30-40 bin olduğu, Duhok ve Zaho bölgelerinde ise yaklaşık 100 bin Yezidi bulunduğu tahmin ediliyor.

Türkiye, Irak'ta evlerinden edilen tüm insanlara, dil, din, etnik köken ayrımı gözetmeksizin, bulundukları bölgelerde, yerinde insani yardımlara devam ediyor.

-4 İNSANİ YARDIM TIRININ GÖNDERİLMESİ PLANLANIYOR


AFAD ekipleri, Türkiye sınırına yakın bölgelerde bekleyen 6 bin 500 kişilik Yezidi grubu bulunduğu bilgisinin alınmasının ardından, Zaho'da otel çadırlardan oluşacak kamp alanlarını belirledi. Zemin çalışmaları yapılarak vaziyet planları hazırlanan kampın kurulmasının ardından, yaklaşık 16 bin Yezidi'ye barınma imkanı sağlanacak.

-HABUR'DAN 2 BİN YEZİDİ GEÇİŞ YAPTI


Yezidiler'in insani ihtiyaçlarının karşılanması için temel ihtiyaç malzemelerinden oluşan 4 insani yardım tırının Kuzey Irak'a gönderilmesi için planlama çalışması yapılıyor.

Öte yandan, bugüne kadar Habur Sınır Kapısı'ndan Türkiye'ye 2 bin Yezidi giriş yaptı.

-TÜRK KIZILAYINDAN SİLOPİ'DEKİ YEZİDİLER'E YARDIM ELİ


Türk Kızılayı da Sincar bölgesinden kaçarak Şırnak'ın Silopi ilçesine sığınan Yezidiler'e yardım elini uzatıyor.

Türk Kızılayı, ilk etapta 20 bin uyku pedi, 20 bin battaniye, bir tır dolusu bisküvi ve içme suyundan oluşan yardımı bölgeye ulaştırdı.

Yardımlar, AFAD gözetiminde Yezidi ailelere dağıtılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yezidiler için 16 bin kişilik kamp kurulacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN