Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İngiliz SAS komandoları istihbarat için Sincar‘da

İngiliz gazeteleri, bugünkü baskılarında İngiltere'nin terörle mücadelede en büyük gücü ünlü SAS komandolarının Sincar Dağı'nda istihbarat toplamalarını manşetlerine taşıdı.

Giriş Tarihi: 14.8.2014 15:32 Güncelleme Tarihi: 14.8.2014 17:05
Bazı gazeteciler, İngiliz Hükümeti'nin "Kuzey Irak'ta asker bulundurmayacağız" açıklamalarına gönderme yaparak, "SAS askerlerimiz zaten orada" diye Portekiz'de tatilden dönen İngiltere Başbakanı David Cameron'a karşılık verdi. Bir ABD askeri timinin Ezidi göçmenlerin kurtarma değerlendirmesi yapmak için Sincar'a inip ayrıldığını yazan İngiliz basını, istihbarat toplamak için SAS komandolarının Sincar Dağı çevresinde faaliyet gösterdiğine dikkat çekti.

Daily Mail, "SAS Göçmenleri kurtarma misyonununa katıldı" başlığını atarken, The Daily Telegraph, "Irak kurtarma misyonu başlatılırken SAS gönderildi" diyerek ABD'nin kurtarma operasyonuna İngiltere'nin de katıldığını bildirdi.

The Times gazetesi bugünkü birinci sayfa "İngiliz Özel Kuvvetleri 30 bin göçmeni kurtarmaya yardım ediyor" manşetli haberinde Sincar'da mahsur kalan Ezidilerin sayısını 30 bin olduğunu; Londra ve Washington'ın riskli bir operasyon planlayarak bu kişileri kurtarmak istediğini yazdı.

The Guardian "ABD, göçmen kurtarmayı değerlendirirken SAS askerleri Irak'a gönderildi" başlığını kullandı. ABD yönetimindeki Sincar Dağı'ndaki binlerce Ezidiyi kurtarma operasyonundan önce İngiliz SAS askerlerinin Kuzey Irak'ta kullanıldığını yazan The Guardian, SAS askerlerinin Sincar Dağı yakınlarına konuşlandırıldığını yazdı. Haberde, ABD'nin bölgeye asker göndermeyi de düşünebileceği yazıldı. Haberde İngiliz kuvvetlerinin kurtarma operasyonununda kullanmak üzere 55 asker taşıyabilen 4 personelli saatte 185 mil yapan Chinook helikopterlerini Sincar'a gönderdiği belirtildi.

ABD KUZEY IRAK'TA IŞİD'İ VURDU


Telegraph gazetesi, İngiltere'nin Irak'taki Ticaret Müşaviri Emma Nicholson'ın ifadelerine dayanarak, SAS subaylarının ABD askerleriyle birlikte istihbarat toplama faaliyetinde bulunduklarını ve yaklaşık altı haftadır Irak'ta olduklarını bildirdi.

DHA'nın haberine göre, Guardian gazetesi ise, "ABD, göçmen kurtarmayı değerlendirirken SAS askerleri Irak'a gönderildi" başlığını kullandı. ABD yönetimindeki Sincar Dağı'ndaki binlerce Ezidi'yi kurtarma operasyonundan önce İngiliz SAS askerlerinin Kuzey Irak'ta kullanıldığını yazan The Guardian, SAS askerlerinin Sincar Dağı yakınlarına konuşlandırıldığını yazdı. Gazete, ABD'nin bölgeye asker göndermeyi de düşünebileceğini yazdı. Haberde İngiliz kuvvetlerinin kurtarma operasyonunda kullanmak üzere 55 asker taşıyabilen dört personelli, saatte 185 mil yapan Chinook helikopterlerini Sincar'a gönderdiği belirtildi.

CAMERON OPERASYON PLANINI ASKIYA ALDI


Ancak ABD'nin Sincar Dağı'ndaki durumun "korkulduğu kadar kötü olmadığını" açıklamasının ardından İngiltere Başbakanı Cameron'ın da bölgedeki mültecilerin kurtarılmasına yönelik operasyon planlarını askıya aldığı belirtildi.
Cameron dün, 30 bin mültecinin mahsur kaldığı Sincar Dağı'na düzenlenebilecek bir kurtarma operasyonunda İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri'ne ait Chinook helikopterlerinin de katılabileceğini söylemişti.

Pentagon'dan bu sabah yapılan açıklamada, kurtarma operasyonu düzenlenmesi ihtimalinin çok daha düşük olduğu ve ABD özel birliklerinin yaptığı değerlendirme neticesinde dağdaki mülteci sayısının 5 bin civarında olduğu belirtilmtişi.

Kaynak: Akşam

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiliz SAS komandoları istihbarat için Sincar‘da
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN