Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Irak'taki insani kriz derinleşiyor

BM Özel Temsilcisi Mladenov, insani kriz durumunun en üst seviyeye çıktığını bildirdi.

Giriş Tarihi: 14.8.2014 10:56
Birleşmiş Milletler, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün saldırıları nedeniyle binlerce insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığı Irak'ta insani kriz durumunun en üst seviyeye çıktığını açıkladı.

BM Özel Temsilcisi Nickolay Mladenov, ülkedeki durumun aciliyetinin en üst seviye olan üçüncü seviyeye çıkarılmasının daha fazla yiyecek, finansman ve yerlerinden olanlara yönelik gerekli yardımların acilen sağlanması anlamına geldiğini söyledi. Mladenov, Irak'ta kötüleşen insani durumun felaket ve karmaşık bir hale geldiğini ifade etti.

BM Temsilcisi, IŞİD saldırıları nedeniyle Sincar dağına sığınan veya evlerinden kaçarak Dohuk'a gelenler için yardımların devam edeceğini de kaydetti.

ABD Savunma Bakanlığı, Irak'taki Sincar Dağı'nda IŞİD militanları tarafından kıstırılan Iraklı sivillerin içinde bulunduğu koşulların beklenenden daha iyi olduğunun tespit etmiş, dolayısıyla ABD'nin oradaki sivilleri tahliye etmeye dönük bir kurtarma misyonu yürütmesinin çok daha az ihtimal olduğunu bildirmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Irak'taki insani kriz derinleşiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN