Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Matematik Nobeli alan ilk kadın İran'dan çıktı

Giriş Tarihi: 14.8.2014

"Matematiğin Nobeli" olarak tanımlanan Fields madalyası ilk kez bir kadın bilim insanına layık görüldü. Ödülü İran asıllı Prof. Dr. Meryem Mirzakhani aldı

Matematiğin nobeli olarak görülen ve 4 yılda bir 40 yaşın altındaki 3-4 bilim insanına verilen Fields madalyasını 1924'ten beri ilk kez bir kadın kazandı. Harvard Üniversitesi'nden mezun İran asıllı ABD vatandaşı Prof. Dr. Meryem Mirzakhani ödülünü bugün Seul'de düzenlenecek törende Güney Kore'nin ilk kadın Devlet Başkanı Park Geun-Hye'ın elinden alacak. Uluslararası Matematik Derneği (IMU), ABD'de çalışan İranlı 37 yaşındaki Mirzakhani'nin, Riemann Yüzeyleri olarak da bilinen sarmal matematiksel yapılar alanındaki çalışmasıyla ödüle layık görüldüğünü açıkladı. California'daki Stanford Üniversitesi'nde kompleks geometri dersleri veren Mirzakhani, araştırmasında, bir Riemann yüzeyindeki tüm olası geometrileri detaylandıran yapıları inceliyor. 1977'de Tahran'da doğan Mirzakhani, 1994'te Hong Kong'da ve 1995'te Toronto'da düzenlenen Uluslararası Matematik Olimpiyatları'nda büyük başarı kazanmıştı. 1999'da Tahran'daki Şerif Teknoloji Üniversitesi'nden mezun olan Mirzakhani, 2004'te Harvard'dan doktorasını almıştı.

'BU DALIN YÜZDE 40'I KADIN'
IMU Seçim Komitesi üyelerinden Prof. Dr. Dame Frances Kirwan, erkek egemenliği altındaki matematik dünyasına kadınların tarih boyunca büyük katkıda bulunduğunu vurguladı. Kirwan, İngiltere'deki matematik öğrencilerinin yüzde 40'ının kadınlardan oluştuğunu ancak bu oranın doktora programlarında önemli derecede azaldığına işaret etti. Kuzey Kore'nin başkenti Seul'deki Uluslararası Matematik Kongresi'nde verilen Field Madalyası'na layık görülen diğer isimler de İngiltere'deki Warwick Üniversitesi'nde rastlantısallık üzerine çalışmalar yapan Avustralyalı bilim insanı Prof. Dr. Martin Hairer, henüz 21 yaşındayken dinamik sistemler üzerine doktorasını tamamlayan Brezilyalı matematikçi Artur Avila ve Princeton Üniversitesi'nde sayılar kuramı dersleri veren Hint asıllı Amerikalı bilim insanı Prof. Dr. Manjul Bhargava oldu. Fields Madalyası ilk kez 1936'da Kanadalı ünlü matematikçi John Charles Fields tarafından verilmeye başlandı. IMU tarafından dört yılda bir verilen Fields Madalyası, bir matematikçinin ulaşabileceği en yüksek onur olarak görülüyor. Ödülü kazananlar 15 bin Kanada Doları'nın (yaklaşık 14 bin Amerikan Doları) sahibi oluyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Matematik Nobeli alan ilk kadın İran'dan çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN