Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rabia Meydanı'nda yine kan aktı!

Mısır'da 3 Temmuz 2013'te gerçekleşen darbenin ardından protestoların merkezi haline gelen Rabiatul Adeviyye Meydanı'na yapılan kanlı baskının yıl dönümünde başkent Kahire'de düzenlenen gösterilerde 1 kişi hayatını kaybettiği 63 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Giriş Tarihi: 14.8.2014 15:30 Güncelleme Tarihi: 14.8.2014 16:15
Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak yaptığı yazılı açıklamada, Kahire'nin batısındaki Mühendisin semtinde bugün düzenlenen "14 Ağustos Rabia Günü" anma gösterileri sırasında bir kişinin öldüğünü duyurdu. Güvenlik kaynakları da 7 farklı vilayette gerçekleşen gösterilerde toplam 63 kişinin göz altına alındığını ifade etti.

Açıklamada Hayri Şevadfi adlı ölen gencin Şarkıyeli olduğu, polisin göstericilere yönelik kullandığı pompalı tüfekten çıkan saçmaların vücuduna isabet etmesinden dolayı hayatını kaybettiği belirtildi.

Görgü tanıkları, başta Kahire olmak üzere ülkenin tüm kentlerinde başlayan Rabia olaylarını anma gösterilerine, güvenlik güçlerinin sert müdahalesi sonucu birçok noktada çatışmaların yaşandığını bildirdi.

Mısır'daki 3 Temmuz darbesinin ardından yapılan gösterilerin merkezi başkent Kahire'deki Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarına 14 Ağustos 2013'te emniyet güçlerinin müdahalesinde binden fazla gösterici hayatını kaybetmiş, binlerce kişi de yaralanmıştı.

RABİATUL ADEVİYYE MEYDANINDAKİ KATLİAMININ YIL DÖNÜMÜ


Mısır'daki darbenin ardından gösterilerin merkezi haline gelen Rabiatul Adeviyye Meydanı'na yapılan kanlı müdahalenin yıl dönümünde ülke genelinde güvenlik önlemleri arttırıldı.

AA muhabirinin görgü tanıklarından aldığı bilgiye göre, Mısır'da 3 Temmuz 2013'te gerçekleşen askeri darbenin ardından gösterilerin merkezi haline gelen Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarındaki sivillerin kanlı bir müdahaleyle dağıtılmasının yıl dönümü dolayısıyla farklı kentlerde düzenlenecek gösterilere karşı polis tarafından geniş çaplı önlemler alındı.

Tahrir, Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanları ile Kahire'nin giriş çıkışlarında polis tarafından sıkı kontroller yapılırken, başta Süveyş ve İsmailiyye olmak üzere ülkenin farklı kentlerinde de protestolara karşı önlemler alındı.

-Gösteriler başladı

Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak ve diğer darbe karşıtı grupların çağrısı üzerine başkent Kahire, İskenderiye, Buheyra, Suhac, Beni Suveyf ile ülkenin doğusundaki Dimyat ve Feyyum kentlerinde düzenlenen gösteri ve yürüyüşlerde, darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin resimleri ve Rabia işareti olan dövizler yer alırken, darbe sonrası cumhurbaşkanı seçilen Abdulfettah es-Sisi protesto edildi.

Başkentteki Medinetu'n-Nasr'da yürüyüş yapan göstericiler, yaşanan kanlı baskınlara işaretle ellerini kana boyadılar.

İskenderiye'nin Ebu Süleyman, es-Suyuf ve Burcu-l Arap bölgelerinde düzenlenen yürüyüş ve gösterilerde de darbe karşıtı sloganlar atıldı.

Nil Deltası'ndaki Buheyra ve Suhac kentlerinde de göstericiler, insan zincirleri oluşturarak Rabia ve Nahda meydanları kanlı baskınlarında hayatını kaybedenlerin intikamı için sloganlar atıldı.

Beni Suveyf kentinde düzenlenen gösteride ise Rabia ve Nahda'da baskın emri verenlerin yargılanması talep edildi.

Mısır'daki darbenin ardından yapılan gösterilerin merkezi başkent Kahire'deki Rabiatul Adeviyye ve Nahda meydanlarına 14 Ağustos 2013'te emniyet güçlerinin müdahalesinde binden fazla gösterici hayatını kaybetmiş, binlerce kişi de yaralanmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rabia Meydanı'nda yine kan aktı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN