Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ebolaya karşı umut: Ruhsatsız bir ilaç

Batı Afrika'da hızla yayılan ölümcül ebola salgınına karşı umut doğdu: Şimdiye kadar sadece maymunlar üzerinde denenmiş, ruhsatı bile olmayan bir ilaç

Giriş Tarihi: 15.8.2014
Batı Afrika'yı kasıp kavuran ebola virüsü, hızla yayılmaya devam ediyor... Sadece Liberya'da 300 kişi ebola virüsü taşıyor. Karantina bölgeleri, sınır kapama gibi radikal önlemler de virüsün Batı Afrika'da yayılmasını engellemeye yetmedi. Şimdi Liberyalılar ümitlerini bir deneye bağlamış durumda. Hükümet, şimdiye kadar sadece maymunlar üzerinde denenmiş, insanlar üzerinde test edilmediği için henüz ilaç ruhsatı bulunmayan Amerikan ZMapp ilacını denemeye karar verdi. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA, ZMapp'in Liberya'ya gönderilmesine onay verdi. Afrika'da virüsü kaptıktan sonra ABD'de ZMapp ile tedavi edilen iki Amerikalı iyileşme belirtileri göstermişti. İlaç, Liberya'da ise ilk etapta ebola virüsünü taşıyan iki doktorun tedavisi için kullanılacak. Liberya Enformasyon Bakanı Lewis Brown, Amerikan makamlarının onayından memnuniyet duyduklarını belirterek şöyle konuştu: "Virüse yakalananlara da istedikleri takdirde ilacın üzerlerinde denenmesi fırsatının tanınması gerek bence. Ebola kurbanları üzerinde iyileştirici etki gösterdiği kabul edilen ya da bilinen bu ve diğer ilaçların klinik deneyleri konusunda uluslararası partnerlerimizle birlikte çalışacak olmaktan mutluyuz. Halkımız da bu konuda karar hakkına sahip olmayı hak ediyor."

KENYA YÜKSEK RİSK ALTINDA

Ancak ruhsatı bulunmayan bir ilacın insanlar üzerinde denenmesi konusunda kamuoyu ikiye bölünmüş durumda. Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, bu tür ilaçların kullanımının istisna olarak kalması uyarısında bulunarak ilacı kullanan hastaların çok iyi gözlemlenmesi ve kontrollerinin yapılması gerektiğini vurguladı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de, Batı Afrika'daki durumun, bu alışılmadık adımı atmayı gerekli kıldığını açıkladı. DSÖ, ebola salgınının Kenya'yı da tehdit etmeye başladığını ve ülkenin "yüksek risk altında" olduğunu açıklarken, Gine Devlet Başkanı Alpha Conde ise DSÖ'nün tavsiyesine uyarak ülkede acil durum ilan edildiğini belirtti.

Deutsche Welle Türkçe
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ebolaya karşı umut: Ruhsatsız bir ilaç
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN