Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"IŞİD gözünü Kerkük'e dikti"

IŞİD Irak'ta ilerleyişini sürdürüyor. Peki bölgede tehdit altında olan Türkmenler ne durumda. Irak Türkmen Cephesi Sözcüsü Ali Mehdi A Haber’e konuştu.

Giriş Tarihi: 15.8.2014 15:20 Güncelleme Tarihi: 15.8.2014 16:04

5 YÜZ BİN TÜRKMEN GÖÇ ETTİ

Telafer'de IŞİD'e karşı direniş oldu; orası Türkmen bölgesi... Bir Beşir'de direniş oldu IŞİD'e karşı.. Hala direniş var. Orası da Türkmen bölgesi. Bir de Emirli diye bir nahiyemiz var. 60 günden beri IŞİD ile savaşıyor. Orta yerde kalmış bir nahiye. 15 gündür Kürt Peşmergesiyle çatışmaya başladı. Irak Ordusu diye bir ordu yok. Hiçbir ilerleme kaydetmedi bu süre zarfında. Ne Tikrit geri alındı, ne Beji geri alındı ne Musul geri alındı. 1 milyon 250 bin Iraklı göç ettirildi, yerinden çıkarıldı. 1 milyon 250 binin 500 bini Türkmen.

VİDEOYU İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN


TÜRKİYE DIŞINDA YARDIM EDEN OLMADI

Dünya sessiz kaldı buna. En son 10 gün öncesine kadar, Hıristiyanlar ve Yezidiler zarar görünce, Amerika biraz seslendi. Uçak vuruşları belirli noktalara. O da yalnız Erbil'in etrafına. Ya niye Musul'a yapılmıyor? Niye Kerkük'ün etrafındaki alt ilçemiz IŞİD'in elinde, niye oralara yapılmıyor? Bu biraz düşündürücü. İnsani yardım olarak Türkiye'den başka biz hiçbir yardım görmemişiz. İster Merkezi Irak Hükümeti, ister diğer devletlerden...

PEŞMERGE TEK BAŞINA KORUYAMAZ

Diyorlar ki Kerkük'e doğru bir hazırlık var. Kerkük'ü şu anda kim koruyor? Yalnız peşmerge ve halktan oluşan silahlı insanlar. Tuzkurmatı'da AshabilHak dediğimiz - İran'dan mı gelmiş, Irak'ın Güney'inden mi gelmiş- bazı gruplar koruyor. Bu koruma yetersizdir. İster Amerika olsun, ister Türkiye olsun uluslararası bir güç oluşturarak Kerkük'ün korunması lazım çünkü peşmergeyle bir iş bitmez. Peşmerge tek başına Kerkük'ü koruyamaz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"IŞİD gözünü Kerkük'e dikti"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN