Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pilotun protez kolu inişte çıktı

Kuzey İrlanda'nın başkenti Belfast'a inmek isteyen kaptan pilotun, protez kolunun çıkması sonucu kısa süre uçağın kontrolünü kaybettiği belirtildi

Giriş Tarihi: 15.8.2014
İngiltere'nin Birmigham şehrinden havalanarak, Kuzey İrlanda'nın başkenti Belfast'a giden uçakta ilginç bir olay yaşandığı, 47 yolcunun büyük bir tehlike atlattığı belirtildi. İniş sırasında kaptan pilotun protez kolunu dümene bağlayan özel mengenenin yerinden çıktığı, bunun sonucunda uçağın sert bir iniş yaptığı ancak kimsenin yaralanmadığı ifade edildi.

TECRÜBELİ PİLOT
Şirketin uçuş operasyonları ve güvenlik direktörü Kaptan Lan Baston, söz konusu olayda bahsi geçen pilotun Flybe şirketinin en tecrübeli ve güvenilir pilotlarından birisi olduğunu belirtti. Havayolu şirketi, olay esnasında hiçbir yolcunun veya kabin görevlisinin yaralanmadığını, uçağın da herhangi bir hasar almaksızın yere güvenle indiğini açıkladı. Hava Kazalarını Soruşturma Şubesi olayla ilgili hazırladığı raporda "46 yaşındaki pilot inişe geçmeden kısa bir süre önce takma kolunun dümene bağlı olup olmadığını kontrol etti. Otomatik pilotu devre dışı bırakıp, manuel olarak inişe geçtikten kısa bir süre sonra protez olan sol kolu dümenden ayrıldı. Kaptan pilot ilk olarak, kontrolü yardımcı pilota bırakmayı düşündüyse de inişe çok kısa bir süre kalmış olması nedeniyle güç kontrolünü sağ eli ile sağlayarak uçağı gereğinden biraz fazla bir çaba harcayarak dahi olsa da indirmeyi başardı. Bu da şiddetli bir sarsıntıya neden oldu" yazdı.

EK TEDBİR ALINDI
Pilotun bundan sonraki uçuşlarında kolunun dümenle bağlantısını daha iyi kontrol edeceği ve birlikte uçuş yapacağı yardımcı pilotları benzer durumların yaşanabileceği hususunda bilgilendireceği aktarıldı.

HAVAYOLU ŞİRKETİ: GURUR VERİCİ
Flybe Havayolları bahsi geçen pilotun şirketin en tebrübeli ve güvenilir pilotlarından olduğunu belirtti. Şirket yaptığı açıklamada "Protez kolu olmasına rağmen pilot bir çalışanlarının olmasının kendileri için gurur verici olduğunu" bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pilotun protez kolu inişte çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN