Yezidiler'e tahliye yok

Giriş Tarihi: 15.8.2014

IŞİD'den kaçarak dağlara sığınan Yezidiler'den 80 bini tahliye edildi. ABD de sivillerin durumunun iyiye gitmesi nedeniyle Sincar Dağı'nda kurtarma operasyonu düzenlemeyecek

Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) ilerleyişi nedeniyle evlerini terk etmek zorunda kalan on binlerce Yezidi'nin durumu her geçen gün iyiye gidiyor. IŞİD'e hava saldırıları düzenleyen ABD, Yezidiler'i dağlardan kurtarmak için operasyon hazırlığındaydı. Bu nedenle Yezidiler'in günlerce aç-susuz kurtarılmayı beklediği Sincar Dağı'na 20 kişilik bir heyet gönderdi. Ancak ABD heyeti, Yezidiler'in içinde bulunduğu şartların beklenenden daha iyi olduğunu tespit etti. IŞİD'in kuşatmasının kırıldığını belirten ABD Başkanı Barack Obama, "Sincar Dağı'ndaki durum ciddi oranda düzeliyor. Dağda kalan insanların tahliyesi için ek operasyona ihtiyaç olduğunu düşünmüyoruz. Bölgeye havadan insani yardım atılmasına da artık gerek kalmayacağı kanısındayız. Değerlendirmeleri yapan askeri personelin çoğunluğu önümüzdeki günlerde Irak'tan ayrılacak" dedi. Obama, ABD ve müttefiklerinin, dağda mahsur kalan Yezidiler'e bir haftadır havadan 114 bin adet gıda malzemesi ve 132 bin litre içme suyu yardımında bulunduğunu da kaydetti. BM, yaşanan insanlık krizi nedeniyle Irak'ta acil durum ilan etti. IŞİD'in ilerleyişi karşısında 1.2 milyon Iraklı'nın evlerini terk ettiğini belirten BM yetkilileri, kriz seviyesini "3'üncü derece acil durum" olarak tanımlanan en yüksek seviyeye çıkardı.

AFAD, ZAHO'DA KAMP KURUYOR
Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD), 100 binden fazla Yezidi'nin sığındığı Duhok ve Zaho'da kuracağı 16 bin kişilik kamp için iş makineleri çalışmaya başladı. AFAD aynı bölgede 20 bin Türkmen için de bir çadır kamp kuracak. Türkiye, Irak sınırındaki 2 bin Yezidi göçmenin de her türlü ihtiyaçlarını karşılıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yezidiler'e tahliye yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN