Ebola kâbusu 6 ay daha

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü, ebola salgınının kontrol altına alınmasının en az 6 ay daha süreceğini açıkladı. Resmi rakamların kurban sayısının çok altında kaldığı da duyuruldu

Ebola virüsü, Batı Afrika ülkelerini kasıp kavurmayı, dünyanın diğer coğrafyalarını da tedirgin etmeyi sürdürüyor. Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) Örgütü Başkanı Joanne Liu, Batı Afrika'daki ebola salgınının kontrol altına alınmasının en az 6 ay süreceğini bildirdi. Bölgeye yaptığı ziyaretin ardından BM Cenevre Ofisi'nde basın toplantısı düzenleyen Liu, salgının hızla yayıldığına işaret etti. Bölgede daha fazla uzmana ihtiyaç duyulduğunu ve salgının kontrol altına alınmasının 6 ay süreceğini bildiren Liu, "Önümüzdeki 6 ayda üstünlüğü ele almalıyız" ifadelerini kullandı.

ENDİŞELER ARTIYOR

Uluslararası Sağlık Örgütü (WHO), yetkililerin endişelerini daha da artıran açıklamada bulundu. Açıklamada "1975 vakanın tespit edildiği ebola virüsü yüzünden Gine, Liberya, Sierra Leone ve Nijerya'da resmi verilere göre bin 69 kişi hayatını kaybetti" ifadelerine yer verildi ve resmi rakamların kurban sayısının çok altında kaldığı belirtildi.

PERSONEL DE YAKALANDI

Sierra Leone Sağlık Bakanı Miatta Kargbo, parlamentoda yaptığı konuşmada "Ebola gibi bir salgını kontrol altına almak özel ekipmanlarla donatılmış klinikler, deneyimli sağlık ekipleri ve tıbbi malzeme gerektiriyor. Fakat biz bunların hiçbirine sahip değiliz" dedi. Sierra Leone'da ebolayla mücadele eden 32 sağlık personeli hastalığa yakalandı.

ÖLÜME TERK EDİLİYORLAR
Liberyalı yetkililer de ABD'den gelen deneysel ilaçları denemeye başladıklarını duyurdu. Hastalığın görüldüğü yoksul köylerden ise yürek burkan haberler geliyor. Ebolanın görüldüğü ailelerin yaşadığı evlerin camları ve kapıları kapatıldığı, komşuların bu evlerin yakınlarından kaçarak ormanlara yerleştiği bildirildi. Çin'de düzenlenen Yaz Gençlik Olimpiyatları Komitesi, oyunların bugünkü 2'nci ayağına, ebolanın görüldüğü ülkelerden katılan üç sporcuya izin veremeyeceklerini duyurdu.

RAHATSIZLANAN ÇOCUĞA TEDBİR AMAÇLI KONTROL
Nairobi-İstanbul seferini yapan THY uçağında dün sabah rahatsızlanan bir erkek çocuk yolcu, tedbir amaçlı olarak sağlık kontrolünden geçirildi. Uçağın Atatürk Havalimanı'na inişinin ardından ekipler, çocuğu muayene etti. Kontrollerin ardından yolcunun transit olarak başka bir ülkeye uçmasına izin verilirken, uçak tedbir amaçlı dezenfekte edildi. Profesör İlyas Dökmetaş, hastalıktan korunmak için şu önerilerde bulundu: "Hastalığın görüldüğü ülkelere seyahatler ertelenmeli, şüpheli insan veya hayvandan uzak durulmalı, eldivensiz, maskesiz kesinlikle dokunulmamalı."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ebola kâbusu 6 ay daha
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN