Yaşadıklarını anlatacak kelime bulamadı

Giriş Tarihi: 16.8.2014 12:33

Viranşehir ilçesindeki akrabalarına sığınan Yezidi kadınlar, geride kalan yakınları için gözyaşı döküyor.

Terör örgütü Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) öncülüğündeki silahlı grupların saldırılarından kaçarak, Türkiye'ye sığınan Yezidilerden bazıları Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesine bağlı Burç ve Bozca köylerindeki akrabalarının evlerine yerleşti.

Zor günlerinde kendilerini yalnız bırakmayan Türk yetkililere ve evlerini açan yakınlarına teşekkür eden Yezidiler, hiçbir haber alamadıkları akrabalarının da Türkiye'ye gelmesini istiyor.

Yezidi kadınlardan Gevri Kasım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaşadıklarını anlatacak kelime bulamadığını söyledi.

Yaklaşık 100 kilometrelik yolu 7 çocuğuyla, bunaltıcı sıcağın altında yürüyerek katetmek zorunda kaldıklarını anlatan Kasım, şöyle konuştu:

"Vatanımızda huzurlu bir yaşamımız vardı. Saldırıyla beraber hayatımız altüst oldu. Herkes canını kurtarmak için kaçmak zorunda kaldı. Çocuğunu unutanlar bile oldu. Bazı yaşlı ve çocuklar susuzluktan hayatını kaybetti. 50 derece sıcağın altında saatlerce yürüyerek Türkiye sınırına ulaştık. Bundan sonra ne yapacağımızı bilemiyoruz."

Adul Hasan da IŞİD'in 3 akrabasını öldürdüğünü, bir yakınını da kaçırdığını ifade etti.

Yaşadıkları Sincar bölgesinin saldırılar sonrasında adeta "yerle bir" edildiğini dile getiren Hasan, 5 çocuğuyla çareyi Türkiye'ye kaçmakta bulduklarını vurguladı.

Fadıl Ali de 9 kişilik ailesini pasaportları olmadığı için Irak'ta bırakmak zorunda kaldığını dile getirdi.

Aklının ailesinde kaldığını söyleyen Ali, "Saldırının ardından herkes canını kurtarmanın telaşına düştü. Ben de annem, babam ve 7 kardeşimle yollara düştüm. Pasaportum olduğu için bir tek ben Türkiye'ye geçebildim. Ailemin de buraya gelmesini istiyorum" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yaşadıklarını anlatacak kelime bulamadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN