Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ebola salgınında ölüm inzivası...

Şu ana dek 1145 kişinin hayatını kaybettiği ebola salgınının boyutları sanılandan daha vahim... Yetkililer virüse yakalanan birçok kişinin tedavi olmak yerine evine kapandığını söylüyor

Giriş Tarihi: 17.8.2014
Batı Afrika'da özellikle Liberya, Sierra Leone, Gine ve Nijerya'da etkili olan ve binden fazla kişinin ölümüne sebep olan ebola virüsü tehlikesi devam ediyor. Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü'nün ebola salgınının kontrol altına alınamadığını ve 6 ay daha süreceğini açıklamasının altından Batı Afrika'daki durumun ne kadar daha kötüleşebileceği hakkında kimse bir fikir ortaya koyamıyor. Resmi rakamlara göre 13 Ağustos'a kadar 2127 yeni ebola vakası tespit edildi ve 1145 kişi bu hastalık dolayısıyla hayatını kaybetti. Ebola kurbanlarının sayısının ise resmi rakamların çok üzerinde olduğu ve hastalığa yakalanan kurbanların birçoğunun tedavi olmak yerine evlerinden çıkmadığı ortaya çıktı. Getty Images fotoğraf ajansı için çalışan fotoğrafçı John Moore, uzmanların virüsün kontrol edilemediği uyarısına rağmen ebolanın en yüksek ölüm oranına sahip olduğu ülkelerden Liberya'ya giderek, kendilerinde virüs tespit edilen, karantinaya alınan ve tam manasıyla ölümü bekleyen insanları fotoğrafladı. Fotoğraflarda, Bir anne ve çocuğu, virüslü olduğundan şüphelenilen kurbanlar için Liberya'da kurulan bir ebola izolâsyon istasyonunda bir yatağın üstünde dururken görülüyor. Bir diğer fotoğrafta, hasta bir çocuk ebola koğuşuna dönüştürülen bir ilköğretim okulundaki eski bir sınıf içinde bulunan yatakta yatarken görüntüleniyor. Bir diğer karede ise kocası hastalıktan dolayı yere yığılan bir kadının feryadı ve ona yardım etmeye çalışan sağlık görevlileri var. Virüsün görüldüğü ülkelerin yetkilileri salgınla savaşmak için yeterli teknik donanıma sahip olmadıklarını dile getirmelerine rağmen, bu ülkelere yapılan yardımlar yetersiz kalıyor. ABD ise aşılar deney aşamasında olduğu için şimdilik çekimser davranıyor.

Panik dünyaya sıçradı
Bazı ülkeler Batı Afrika ülkelerine uçuşlarını durdururken, buradan gelen insanların çoğu yoğun sağlık kortrolünden geçeriliyor. Çin'de ise halk arasında ebolanın bir çeşit zombi hastalığı olduğu yolunda bir inanış olduğu söyleniyor. Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin Batı Afrika ülkelerinden gelen 3 sporcuyu Çin'de dün başlayan 2. Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunları'ndan çıkarması ve bu ülkelerden gelen diğer sporcuların düzenli kontrol edileceğinin açıklanması da bunun bir yansıması olarak değerlendiriliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ebola salgınında ölüm inzivası...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN