Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ya buzlu su dök ya da bağış yap!

Giriş Tarihi: 17.8.2014

ALS hastalığına bağış toplamak için ilginç bir kampanya başlatıldı. Dünyanın en zengini Bill Gates'e seslenen Facebook'un patronu Zuckerberg, "Ya başından aşağı buzlu su dökersin, ya da bağış yaparsın" deyip meydan okudu

Facebook'un patronu Mark Zuckerberg, Microsoft'un kurucusu Bill Gates'e bir kova buzlu suyla meydan okudu! Bir sinir sistem, hastalığı olan "amyotrofik lateral skleroz" (ALS) hastalığına karşı mücadele veren ALS Vakfı, bağış toplayabilmek için ilginç bir kampanyaya imza attı. Amerika'da faaliyet gösteren derneğe bağış yapılması için New Jersey valisi Chris Christie'nin önderliğinde başlayan "Ya başından aşağı bir kova buzlu su dökersin, ya da hem bunu yapıp hem de 100 dolar bağışta bulunursun" kampanyası teknoloji dünyasının önderleriyle ses getirmeye devam ediyor. Vakfın ilginç online kampanyasına katılan kişiler çektikleri bir videoda başlarından aşağıya içi buz dolu bir kova suyu döküyor ve 3 kişiye meydan okuyor.

HEM DÖKTÜ, HEM BAĞIŞ YAPTI

Kampanya dahilinde New Jersey valisi Christie'nin meydan okuduğu Zuckerberg de çektiği videoda kafasından aşağıya bir kova buzlu suyu birdenbire döküyor ve sonra "Gerçekten soğukmuş" diyor. Zuckeberg uzun süredir en büyük rakiplerinden biri olarak lanse edildiği Gates, Sheryl Sandberg ve Reed Hastings'e meydan okuyor. 30 yaşındaki milyarder, başından aşağıya su dökmesine rağmen kampanyaya bağış yapmayı ihmal etmedi. Zuckerberg'in kampanyaya katılması için 24 saat verdiği Gates de kampanya dahilinde çekilen bir videoda oldukça ilginç ve komik görüntüler sergiliyor. Ancak Gates'in cevabı ise diğerler katılımcılardan farklı görünüyor. Zira Gates, videoda önce Zuckerberg'in kendisine meydan okuma videosunu izliyor. Ardından kova tasarımı geliştiriyor, buzlu suyu başından aşağı hazırladığı düzenekten döküyor ve 3 kişiyi düelloya davet ediyor.

İKİ HAFTADA 4 MİLYON DOLAR
Kampanyaya 29 Temmuz ila 12 Ağustos tarihleri arasında 4 milyon dolar bağış toplandığı ve hastalığa yönelik farkındalığın her geçen gün biraz daha arttığı belirtiliyor. Kampanyaya dair gelişmeler vakfın Twitter (@alsassociation), Facebook ve Youtube hesaplarından takip edilebiliyor.

İsmini beyzbol yıldızından alıyor
Amyotrofik lateral skleroz (ALS), merkezi sinir sistemi, omurilik ve beyin sapındaki nöronların azalması sonucunda meydana geliyor. Bu hastalığa yakalanan kişilerde kasta zayıflık ve yutma zorluğu gibi semptomlar görülüyor. Uzmanlara göre motor nöron hastalığı olarak da anılan ALS'ye yakalanan hastalar, ortalama 3 ila 5 yıl yaşayabiliyor. Hastalık, zihinsel fonksiyonlara zarar vermiyor. "Lou Gehrig Hastalığı" olarak da bilinen ALS bu adını, 1939'da aynı hastalığa yakalanan Amerikalı ünlü beyzbol oyuncusundan alıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ya buzlu su dök ya da bağış yap!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN