Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Silaha evet devlete hayır

Almanya Dışişleri Bakanı Frank- Walter Steinmeier, Kürtlerin bağımsız devlet kurmasına karşı olduklarını açıkladı. Steinmeier, silah ve diğer ihtiyaçlar konusundaki yardımın ise süreceğini belirtti

Giriş Tarihi: 18.8.2014
Önceki gün Irak'ı ziyaret eden ve Irak Kürt Bölgesel Yönetimi lideri Mesud Barzani'yle görüşen Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, ülkesine döndükten sonra yaptığı açıklamada bağımsız bir Kürt devletine karşı olduklarını belirtti. Bild gazetesine konuşan Steinmeier, olası Kürt devletinin Ortadoğu'daki istikrarsızlığı daha da derinleştireceğini vurgulayarak, bunun Irak'ı ve komşularını da rahatsız edeceğini kaydetti. Irak'taki mevcut krizin çözümü için yapılması gerekenin, ülkenin toprak bütünlüğünü korumak olduğunu söyleyen Alman Bakan, Kürtlere silah ve diğer ihtiyaçları konusundaki yardımlarınsa sürdürüleceğinin altını çizdi. Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması konusunda Bağdat'taki merkezi hükümetin başarısının son şans olabileceğini belirten Steinmeier, yeni Başbakan Haydar Abadi'nin seçilmesini de kutladı. Dün ayrıca bir diğer Alman basın-yayın organı Der Spiegel'e bilgi veren Alman hükümet kaynakları, Berlin yönetiminin Irak'ta ancak Birleşmiş Milletler'in (BM) öncülüğünde düzenlenecek bir operasyona destek verebileceğini açıkladı. BM'de henüz böyle bir tasarı kabul edilmiş değil, ancak ABD savaş uçakları belirli bölgelere sınırlı operasyonlar düzenliyor.

CAMERON: BAŞA ÇIKILMALI

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) hakkında bir açıklama da dün İngiltere Başbakanı David Cameron'dan geldi. Sunday Telegraph gazetesinde konuyla ilgili bir makale kaleme alan Cameron, şimdi başa çıkılmazsa, IŞİD'in Akdeniz kıyılarına ve oradan da İngiltere sokaklarına kadar uzanabilecek bir terör devletine dönüşeceği uyarısında bulundu.

Musul Barajı artık Peşmerge kontrolünde
ABD savaş uçaklarının destek verdiği Peşmerge kuvvetleri, Musul Barajı'nı IŞİD'in elinden aldı. Kürdistan Demokrat Partisi Sözcüsü Said Memuzini, kuvvetlerinin baraj bölgesinde kontrolü sağladığını söyledi. Memuzini, burada bulunan halkın kendilerini çiçeklerle karşıladığını ifade etti. Peşmerge kuvvetlerinin ilerleyişinde, ABD'nin hava desteği etkili oldu. ABD son olarak, Musul Barajı yakınlarındaki IŞİD hedeflerine hava saldırıları düzenlediğini açıklamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Silaha evet devlete hayır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN