Afganistan, bağımsızlık gününü kutluyor

Afganistan'ın İngiliz sömürgesinden kurtulmasının 95. yıl dönümü, başkent Kabil'de düzenlenen sade bir törenle kutlandı.

Giriş Tarihi: 19.8.2014 14:05
Savunma Bakanlığı'ndaki törene, Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai, bakanlar, yabancı ülke temsilcileri ve çok sayıda Afganistanlı yetkili katıldı. Törende ilk olarak Karzai, Savunma Bakanlığı'nda bulunan "Bağımsızlık Minaresi"ne çiçek bıraktı.

Hamid Karzai, daha sonra yaptığı konuşmada, bağımsızlığın Afgan halkının fedakarlığının sonucu olduğunu dile getirerek, "Bağımsızlığı atalarımız bize miras olarak bıraktı. Biz de bu mirası savunduk" dedi.

Afganistan'da her ailenin ülkesi için bir veya iki ferdini feda ettiğini vurgulayan Karzai, bu fedakarlığın Afganistan'a onur getirdiğini söyledi. Karzai, "Her birimiz kendimizden fedakarlık göstererek ülkemizin bağımsızlığını elde ettik. Şimdi el ele verip ülkenin gelişmesi için çalışmamız gerekiyor" diye konuştu.

Afganistan'ın bağımsızlığını Şah Amanullah Han 19 Ağustos 1919'da İngilizlerden elde etti. Bağımsızlığın elde edilmesinin ardından Afganistan başka ülkelerin de işgaline maruz kaldı. Afganistan'da iç karışıklıklar hala devam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Afganistan, bağımsızlık gününü kutluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN