Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ebola ile mücadelede umutlar arttı

Giriş Tarihi: 19.8.2014 11:14 Güncelleme Tarihi: 19.8.2014 11:36

Nijerya, dört Ebola hastasının sağlıklarına kavuşarak normal yaşamlarına döndüğünü açıkladı.

Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Dan Nwomeh, yaptığı açıklamada tedavileri başarıyla sonuçlanan dört Ebola hastasının dün taburcu edildiğini söyledi.

Nwomeh, Ebola virüsünden kurtulan hastalar arasında, geçen ay Nijerya'da hayatını kaybeden Liberyalı Ebola hastası Patrick Sawyer'ı tedavi eden iki doktor ve bir hemşirenin de bulunduğunu belirtti.

Bugüne kadar Ebola virüsü kapan beş kişinin virüsten kurtularak normal yaşamlarına döndüğü Nijerya'da Sawyer'la temas eden üç kişi hayatını kaybetmişti.

Devlet başkanının virüsün yayılmasını önlemek için acil durum ilan ettiği ülkede Sawyer'la herhangi bir şekilde temas etmiş 189 kişi Ebola şüphesiyle halen izleniyor.

Batı Afrika'daki Gine, Liberya, Sierra Leone ve Nijerya'da binden fazla kişinin ölümüne yol açan Ebola salgınına neden olan virüs, hastaların vücut sıvıları yoluyla yayılıyor.

Ebola virüsü, bugüne kadar daha çok hastayla temasa geçen hasta yakınlarına ve hastalara müdahale ederken yeterli önlem almayan sağlık personeline bulaştı.

Dünya Sağlık Örgütü, herhangi bir kanıtlanmış tedavi yöntemi ve aşısı bulunmayan Ebola salgınıyla mücadele için küresel kamu sağlığı acil durumu ilan etmiş, deneysel tedavi yöntemlerinin kullanılabileceğini açıklamıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ebola ile mücadelede umutlar arttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN