Gazze için tırmanacaklar

Katarlı 12 genç, İsrail'in saldırılarıyla birçok yerin harap olduğu Gazze'de, okulların inşası için bağış toplamak amacıyla düzenledikleri kampanyaya dikkati çekmek için Kilimanjaro Dağı'na tırmanacak.

Giriş Tarihi: 19.8.2014 14:01 Güncelleme Tarihi: 19.8.2014 14:02
Katar'daki ROTA adlı yardım kuruluşu aracılığıyla düzenlenen "Eğitim için Tırman" (Elevate to Educate) isimli kampanyaya, Everest'e tırmanan ilk Katarlı Muhammed bin Abdullah Al-Sani öncülük ediyor. Daha önce de yardım kampanyaları için benzer tırmanışlar yapan tecrübeli dağcı, ilk kez amatör bir grubu, bu amaçla tırmanışa götürecek.

Bu çerçevede kampanyaya katılacaklara en az ellişer bin riyal bağış toplama hedefi belirlendi. Gruptakilerden bazılarının bu rakamı aştığı ancak bazılarının ise bağış toplamaya devam ettiği belirtiliyor. Grup, sponsorlar ve kollektif bağışlarla 1 milyon Katar Riyali (yaklaşık 250 bin dolar) bağış toplamayı amaçlıyor. Gruptakiler söz konusu kampanyaya dikkati çekmek için Afrika'nın en yüksek dağı olduğu belirtilen Kilimanjaro'ya tırmanacak.

Tanzanya'ya 1 Ekim'de gidecek olan Katarlı gençler, 2 Ekim'de gerçekleştirecekleri 5 günlük bir tırmanışla Kilimanjaro'nun 5 bin 895 metre yüksekliğindeki tepeye ulaşacak. Çoğunluğu daha önce dağcılık tecrübesi bulunmayan Katarlı gençler, fiziksel ve zihinsel zorluklara hazırlanmak için grup halinde idman yapıyor.

"OTELİN MERDİVENLERİNDE İDMAN"


Bölgedeki aşırı sıcaklar nedeniyle açık havada idman imkanları kısıtlı olan gençler, 321 metrelik Doha'nın en yüksek binası Torch Otel'in merdivenlerinde çalışmalarını sürdürüyor.

İdmanlarının ardından AA muhabirinin sorularını yanıtlayan amatör dağcılardan Muhammed Halid el-Nama (21), daha önce Fuji Dağında "6. numaralı kamp noktası"na kadar tırmandığını belirtti.

Kanser hastalığına dikkati çekmek için bir arkadaşıyla Doha'dan El-Rueys kentine gidiş ve dönüş 200 kilometrelik yolda pedal çevirdiğini dile getiren öğrenci Nama, farklı spor dallarıyla ilgilendiğini, fitnes ve beslenme uzmanlığı sertifikalarına sahip olduğunu kaydetti.

Arkadaşlarını idman, beslenme konusunda yönlendirdiğini ve teşvik ettiğini anlatan Nama, ilerleyen günlerde çöldeki kum tepelerindeki yürüyüş talimleriyle, takımdakilerin dayanıklılıklarını artırmak için çalışacaklarını söyledi.

Bankacı Bekir el-Medeni (29) ise daha önce dağcılık tecrübesi olmadığını, kampanyadan İnternet'teki ilan aracılığıyla haberi olduğunu ve hemen katılmak için başvurduğunu dile getirdi.

Medeni ayrıca Katar Kürek ve Rüzgar Sörfü Milli takımlarında yer aldığından kondisyonunun tırmanış için yeterli olacağını düşündüğünü aktardı.

İnşaat Mühendisi Yakub el-Yakub (23) da iş yerinden öğle arasında ayrıldığında idmana geldiğine dikkati çekerek, gruptaki herkesin bu tırmanışı başarmak için "gündelik hayattaki rahatlıklarını" terkettiklerini vurguladı.

Kampanyanın, gruptaki insanları aynı vizyonda bir araya getireceğine ve Filistin'de okulların inşasının oradaki insanlara iş imkanı sağlayacağına işaret eden Yakub, şu ana kadar kendisinin topladığı bağışların çoğunun iş çevresinden geldiğini belirtti.

"İNŞAAT İŞÇİSİNİN GAZZE DUYARLILIĞI"


Yakub, iş arkadaşlarıyla paylaştığı kampanyayı açıklayan elektronik postanın ardından, kendisini etkileyen bir olayı şöyle anlattı:

"Benim yönetimimde çalışan göçmen inşaat işçilerinden birisi gelerek kendisinin 30 riyal de olsa bir bağış yapmak istediğini söyledi. Bu insanların o sıcağın altında, ailelerine para göndermek için evlerinden uzakta çalıştığını düşününce, bu bağışı kabul edemeyeceğimi söyledim. Ancak kendisi bana 'tüm yardımların kabul edileceğini' söylediğimi hatırlattı. O insanın bu fedakarlığı aklıma geldikçe, ben daha fazla ne yapabilirim diye düşünmekten kendimi alamıyorum."

Muhammed Fahro (26) ise daha önce Tayland ve Güney Afrika'da yardım kafilelerine katıldığını ve insanların oradaki hayatlarını gördükçe, Katar'da sahip olduğu lüksü sorgulamaya başladığını dile getirdi.

Televizyonların "flaş haber" görüntülerinin etkisinin birkaç dakika sürdüğüne değinen Fahro, yaşananların Gazze'de kalıcı etki bırakmasının kendisini daha fazla bir şeyler yapmak için teşvik ettiğini belirtti.

"GAZZE İÇİN BUNU YAPMAYA MECBURUM"


İnsanların bağışlarındaki cömertliğinin tırmanışı tamamlamak için teşvik edici olduğunu aktaran Fahro, "Toplanan bağışlar bu tırmanıştaki amacımızı perçinliyor. Vücudum bana ait değil. İdmanlarımda, 'Bugünlük bu kadar yeter. Olmadı yarın tekrar denerim' demek gibi bir şansım yok. Ben, Gazze için bunu yapmaya mecburum. Tüm hazırlıklarımda bu beni motive ediyor" diye konuştu.

Grupta yer alan Katarlılar, insanlara, bağışta bulunamasalar bile Gazze'ye, sosyal medya ve diğer tüm yollarla destek olma çağrısı yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gazze için tırmanacaklar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN