IŞİD 2 ateş arasında

Irak'ta IŞİD'e karşı operasyonlar arttı. Bir yandan ABD jetleri, Irak ordusu ve Kürtler, diğer taraftan Sünni aşiretler, IŞİD militanlarının elindeki stratejik noktaları geri almaya başladı

Giriş Tarihi: 19.8.2014
Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Irak'ın kuzeyindeki stratejik öneme sahip barajları ele geçirmesinin ardından başlatılan operasyonlar sonuç vermeye başladı. ABD jetleri dün 14 ayrı bölgede daha terör örgütü IŞİD'i vurdu. Irak ordusu hava saldırılarına devam ederken, İngiliz jetleri istihbarat bilgileri topluyor. Karadan ilerleyen peşmerge birliklerinin de Musul Barajı'nı IŞİD'in elinden geri aldığı bildirildi. Ancak Dicle Nehri'ne doğru çekildikleri belirtilen IŞİD militanları, barajın hala kendi kontrollerinde olduğunu ileri sürdü. Irak ordusu barajın sadece güney kısmında çatışmaların devam ettiğini duyurdu. İsimlerini açıklamadan konuşan Peşmerge yetkilileri de IŞİD'in döşediği mayınlar ve kurduğu bubi tuzakları nedeniyle barajın tamamını ele geçiremediklerini söyledi. Şimdiye kadar 170'ten fazla bomba imha edildi. 1 milyondan fazla kişiye elektrik ve su sağlayan Musul Barajı'nın geri alınması bu ayın başından beri süren çatışmalarda IŞİD'e karşı en büyük zafer olacak. Musul Barajı'ndan gelen iyi haberlerle birlikte Peşmerge ve Irak ordusunun IŞİD'e yönelik karşı ataklarını artırması bekleniyor. Enbar vilayetinde ise güvenlik güçlerinin desteğini alan 20'den fazla Sünni aşiret IŞİD'e karşı sahada üstünlük kazanmaya başladı. Aşiretlerin Enbar'ın merkezi Ramadi'nin batısını IŞİD'den geri aldığı kaydedildi. Aşiret güçleri ayrıca Hadise Barajı'nda da kontrolü yeniden sağladı. Bir yandan ABD, Irak ordusu ve Kürtlerin saldırıları, diğer taraftan da aşiretlerin karşı atağa geçmesiyle IŞİD adeta iki ateş arasında kaldı. Irak ordusu bir sonraki hedeflerinin IŞİD'in haziran ayında ele geçirdiği Musul kenti olacağını kaydetti.

300 Yezidi serbest
Irak 'ta IŞİD'e karşı operasyonlar yoğunlaşırken Türkmen, Hıristiyan ve Yezidi azınlıkların trajedisi devam ediyor. Sincar'dan kaçan Yezidiler, Türkiye sınırındaki Zaho ilçesine sığınıyor. Midyat'a getirilen Yezidiler ise "Türkiye sayesinde artık IŞİD korkumuz kalmadı" dedi. Anadolu Ajansı'na göre ise IŞİD kadın ve çocuklardan oluşan 300 Yezidi'yi serbest bıraktı. IŞİD'in 200 Yezidi'yi daha serbest bırakmasının beklendiği kaydedildi.

CIA ekibi Bağdadi'nin peşinde
ABD istihbaratının IŞİD'in 'Hayalet' lakaplı lideri Ebubekir Bağdadi'yi yakalamak için 100 ajanını görevlendirdiği ortaya çıktı. Usame Bin Ladin'in yakalanmasından beri en önemli takip olarak nitelendirilen operasyon için CIA, uydu görüntülerini ve insansız hava araçlarını kullanacak. Operasyona İngiltere'nin de destek verdiği belirtiliyor.

Erbil'de silah pazarı
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin başkenti Erbil'de kurulan silah pazarından halk, silah almaya başladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD 2 ateş arasında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN