Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İsrail'den Hamas'a yeni suçlama

Giriş Tarihi: 19.8.2014 10:21 Güncelleme Tarihi: 19.8.2014 11:37

İsrail ordusu, Batı Şeria'da mayıs ayından beri gözaltında bulunan ve bazıları tutuklanan Hamas üyelerinin Filistin yönetimine karşı darbe hazırlığı içinde olduğunu iddia etti.

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, İsrail ordusu ve İsrail güvenlik ajansı tarafından, 3 aydır Kudüs ve Batı Şeria bölgesinde Hamas'ın altyapı uzantılarını ortaya çıkarmak için bazı operasyonlar yürütüldüğü bildirildi.

Operasyonlarda, İsrail içinde terör faaliyetlerinde bulunmaya hazırlanan ve yurtdışından bir Hamas üyesi tarafından yönetilen bir yapılanmanın oluşturulduğunun anlaşıldığı ifade edilen açıklamada, bu yapılanmanın amacının, bölgede güvenlik ve istikrarı zayıflatmak ve nihai olarak Filistin yönetimini devirip Batı Şeria'yı kontrol altına almak olduğu öne sürüldü.

Açıklamada, "Söz konusu yapılanma Hamas'a bağlı olarak inşa edildi. Ürdün'de yeteneklerini geliştirip üyelerinin sahadaki faaliyet alanlarında kullanmak üzere 2 milyon dolardan fazla kaynak kuryelerle transferi gerçekleştirildi. Para, silah alımı, karargah finansmanı ve para dolaşım ağının gizlenmesi için kullanıldı" iddiasında bulunuldu.

Bu çerçevede yürütülen operasyonlar sırasında 93 Hamas üyesinin tutuklandığı, 46 Hamas üyesinin soruşturmanın ileri aşaması için gözaltında tutulduğu, 600 bin İsrail Şekeli (173 bin dolar), 24 saldırı tüfeği, 6 tabanca, 7 roketatar ve mühimmatına da el konulduğu bildirildi.

Açıklamada, Batı Şeria'dan sorumlu Tuğgeneral Tamir Yadi'nin, "İsrail ordusu teröre karşı anlamlı bir adım attı, 3 çocuğu kaçırarak öldürmekten sorumlu olanların evlerini yıktı. Bu görev terör içinde yer almak isteyenlere karşı birkaç ciddi mesaj gönderdi. Bu tür olaylar cezasız ve doğrudan bir misilleme olmadan kalmayacak. Bu tür olaylarda teröre karşı caydırıcı olmak için tüm kaynaklarımızı kullanmaya devam edeceğiz. Batı Şeria'da İsrail ordusu, istihbarat ve diğer güvenlik birimleri ile terör altyapısına karşı operasyonlarına devam edecektir" ifadesine de yer verildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İsrail'den Hamas'a yeni suçlama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN