Netanyahu'dan Gazze'ye ateş emri

Giriş Tarihi: 19.8.2014 16:26 Güncelleme Tarihi: 19.8.2014 17:55

İsrail Başbakanı Netanyahu'nun orduya Gazze'deki hedefleri vurun talimatı verdiği bildirildi.

İsrail Ordu Sözcüsü Peter Lerner, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Gazze'den atılan 3 füzenin, Beer Şeva (Bir'u Seba) bölgesine düştüğünü, olayda ölen ya da yaralanan olmadığını belirtti.

İsrail Ordusu, Gazze'den füze atıldığı iddiasının ardından, bölgedeki hedefleri yeniden vurmaya başladığını duyurdu.

İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi'ne, 7 Temmuz'da havadan ve denizden, 17 Temmuz'da ise karadan saldırıya geçmişti. Bir ayı aşkın süren saldırıların ardından geçen hafta Filistinli gruplar ile İsrail arasında geçici ateşkes kararı alınmıştı. Ateşkes, İsrailli ve Filistinli diplomatlar arasında Kahire'de süren kalıcı ateşkes müzakerelerinin tamamlanması için dün gece 24 saat daha uzatılmıştı.

"HER TÜRLÜ SENARYOYA HAZIRIZ"


İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Aşdod askeri deniz üssünde Savunma Bakanı Moşe Yalon ile askeri kurmaylarıyla yaptığı güvenlik zirvesinin ardından deniz üssünde görevli askerlere hitaben, Gazze'yi hedef alan askeri operasyonlara ilişkin "Her türlü senaryoya hazırız" dedi.

Netanyahu, "Birlikte, çok karmaşık olan bu harekatı azim ve kararlılık içinde yürütüyoruz. Her türlü senaryoya hazırlıklıyız. Kahire'de görüşmeleri yürüten İsrail müzakere heyeti, ülkemizin güvenlik ihtiyaçları konusunda ısrar etme talimatı aldı ve İsrail ordusu tekrar ateş açılırsa çok güçlü ve sert cevap vermek için hazırlandı" dedi.

"OPERASYON HENÜZ SONA ERMEDİ"

İsrail Savunma Bakanı Moşe Yalon da yaptığı konuşmada, "Koruyucu Hat operasyonu henüz sona ermedi. Söz verdiğimiz gibi sükunet ve güvenlik gelene kadar durmayacağız. Kahire görüşmelerinin sonucunda sükunet ya da birilerinin bize meydan okuyup olayları tırmandırmaya kalkmasına karşı hazırlandık. Hamas bizi yıpratma savaşına çekemeyecek, eğer çekerse çok sert vuracağız" diye konuştu.

İsrail'in, Gazze'de incelemelerde bulunmak üzere bölgeye gitmek isteyen Uluslararası Af Örgütü ve İnsan Hakları İzleme Örgütü çalışanlarına izin vermediği belirtildi.

Mısır'da kalıcı ateşkesin sağlanması için yürütülen görüşmelerde 24 saatlik ateşkese varılmadan önce Filistin tarafının, "Gazze ablukasının kalkması ve sınır kapılarının açılması başta olmak üzere ana taleplerden oluşan 8 maddelik ateşkes formülünü" kabul ettiği, İsrail tarafından ise cevap beklendiği öne sürüldü.

GAZZE'YE DESTEK GÖSTERİLERİ


Yunanistan'ın başkenti Atina'da bulunan tarihi Akropolis tepesinde İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları protesto edildi.

Hollanda'nın Lahey kentinde İsrail'in Gazze'ye saldırılarını protesto edenlere müdahale eden polis, Savunma Bakanlığı'na yürümek isteyen göstericileri gözaltına aldı.

GAZZE İÇİN 52 MİLYON 900 BİN LİRA TOPLANDI


Başbakanlık tarafından ramazan ayında Diyanet İşleri Başkanlığı üzerinden başlatılan, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) koordinasyonunda devam eden Gazze'ye yardım kampanyasına ilişkin düzenlenen basın toplantısında Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez,

Görmez, "Yeni başlığımız 'İnsanlığın vicdanını onarmak için gelin Gazze'yi yeniden imar edelim.' Bu sadece halkımıza bir sesleniş değildir, bu aynı zamanda bütün Müslüman kardeşlerimize bir sesleniştir, çığlıktır" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez ve Eski Filistin Evkaf ve Din İşleri Bakanı İsmail Rıdvan, Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavileri süren Gazzeli yaralıları ziyaret etti.

YAHUDİLER'DEN İSRAİL'E TEPKİ


"Soykırım Karşıtı Yahudiler" grubunun kurucusu Neta Golan, "Yahudi Soykırımı (Holokost) Anma Müzesi" önünde düzenledikleri eylemin ardından AA'ya konuştu.

Golan, İsrail'in eylemlerini ve kullandığı propoganda yöntemlerini Naziler'in yöntemlerine benzeterek, "İsraillilerin Filistinlilerin yaşadığı dram karşısında gözleri kör olmuş, dahası bunları kutlayanlar var. Buradan hareketle Gazze'nin acılarını İsrail halkına duyurmak istiyoruz" dedi.

"YAŞANAN BİR SAVAŞ DEĞİL, KATLİAM"


Grup üyelerinden Kudüs Üniversitesi Öğretim Görevlisi Nurit Peled Elhanan da "Irkçılık, İsrail de daima görülen bir olgu ancak yönetim tarafından beslenmeseydi halk çapında ortaya çıkması mümkün olmazdı. Bugün şahit olduğumuz en korkunç ırkçılık şekli, İsrail hükümetinin, bakanların, milletvekillerinin yaptığıdır. Hepsi kamuoyunu ırkçılığa teşvik etmektedir" dedi.

İsrailli çocuklara okullarda "dehşet bir ırkçılık eğitiminin" verildiğini savunan ve "İsrail Okul Kitaplarında Filistin: Eğitim ve Öğretimde İdeoloji ve Propoganda" adlı kitabın da yazarı olan Elhenan, İsrail devletinin amacının, "Gazze ve Batı Şeria'dan Filistinlileri temizlemek" olduğunu savunarak, şunları kaydetti:

"Yaşanan bir savaş değil, katliam. Biz inanılmaz yolsuzluğun yaşandığı despot bir ülkede, katil ve mafya bir yönetime boyun eğiyoruz. İsrail siyasetine destek vermeyen kesim de korktuğu için katliamı itiraf etmeye, konuşmaya cesaret edemiyor."

NETANYAHU BOZULAN ATEŞKES SONRASI KAHİRE'DEKİ MÜZAKERECİLERİ GERİ ÇAĞIRDI


İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze'den İsrail'e roket fırlatıldığı yönündeki iddialar sonrası Kahire'de ateşkes görüşmesi gerçekleştiren müzakerecilere 'ülkeye geri dönün' çağrısında bulundu.

İsrail ordusunun Gazze'den Beerşeba'ya roket fırlatıldığı yönündeki iddiaları sonrası Netanyahu'nun müzakere ekibine 'geri dönün' talimatı verdiği belirtildi. İsrail ve Hamas 5 günlük ateşkesin sona ermesi sonrası bugün süren barış görüşmeleri nedeniyle ateşkesin bir gün daha uzatılmasına karar vermişti. İsrail ordusu ise bir süre önce Gazze'den topraklarına roket fırlatıldığını iddia ederek Gazze'yi vurmaya başlamıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Netanyahu'dan Gazze'ye ateş emri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN