Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suriye’nin kimyasal silah stoku imha edildi

ABD yönetimi, Suriye'nin deklare ettiği kimyasal silah stokunun Amerikan Cape Ray gemisindeki imha işleminin tamamlandığını bildirdi.

Giriş Tarihi: 19.8.2014 09:25
ABD yönetimi, Suriye'nin deklare ettiği kimyasal silah stokunun Amerikan Cape Ray gemisindeki imha işleminin tamamlandığını bildirdi.

ABD Başkanı Barack Obama, yaptığı yazılı açıklamada, Suriye rejimi tarafından deklare edilen en ölümcül kimyasal silahların, "Amerika'nın eşsiz kapasitesi kullanılarak, ABD'nin sivil ve askeri personelleri tarafından M/V Cape Ray konteyner gemisinde imha edildiğini" belirterek, böylece Suriye'nin beyan ettiğikimyasal silah stokunun yok edilmesinde önemli bir başarı sağlandığını kaydetti.

Obama, şunları ifade etti:

"Bu, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün (KSYÖ) liderliği altında uluslararası toplumun çabalarında önemli bir köşe taşıdır ve Esed rejiminin Suriye halkına karşı kimyasal silah kullanamaması noktasındaki kolektif hedefimizi daha da ilerletmiştir. Bu adım, bu iğrenç silahların kullanımının bedellerinin olacağı ve uluslararası toplum tarafından da hoş görülmeyeceği noktasında açık mesaj da vermektedir."

Suriye'nin beyanda bulunduğu kalan kimyasal silah üretme tesislerini ortadan kaldırma taahhüdünü yerine getirip getirmeyeceğini de yakından takip edeceklerini bildiren Obama, bunun yanında, Suriye'nin KSYÖ'ye kimyasal silahlarla ilgili bildirimindeki eksiklikler ve tutarsızlıklar ile devam eden kimyasal silah kullanımına yönelik iddialar konusunda hala ciddi soru işaretlerinin bulunduğunu ve bunların ele alınması gerektiğini kaydetti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suriye’nin kimyasal silah stoku imha edildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN