"Uçuş izni verilmediği doğru değil "

Giriş Tarihi: 20.8.2014 11:30 Güncelleme Tarihi: 20.8.2014 15:13

Alman askeri nakliye uçağının İncirlik'e inmesine Türkiye'nin izin vermediği iddia edildi. Dinleme skandalı Ankara-Berlin hattında gerginliğe yol açmıştı.

Deutsche Welle'nin haberine göre Alman Hava Kuvvetleri'nin bugün (Çarşamba) Kuzey Irak'a yardım malzemesi götürmek üzere yapması planlanan seferi, Türkiye'nin İncirlik hava üssüne iniş izni vermemesi nedeniyle ertelendi. Transall tipi askeri nakliye uçağının Kuzey Irak'a 20 ton malzeme taşıması öngörülüyordu.

Alman Hava Kuvvetleri'nin ilk yardım seferleri cumartesi günü yapılmış ve Erbil'e 36 ton gıda ve sıhhi malzeme gönderilmişti.

Alman dış istihbarat servisi BND'nin 2009 yılından bu yana Türkiye'yi dinlediği yönünde çıkan haberler Almanya ile Türkiye arasında gerginliğe yol açmıştı.

ANKARA: UÇUŞ İZNİ VERİLMEDİĞİ DOĞRU DEĞİL


Dışişleri Bakanlığı ve askeri kaynaklar Alman uçağının İncirlik'e inmesine izin vermediğini öne süren haberin doğru olmadığını bildirdi.

Dışişleri kaynakları, "15-18 Ağustos tarihleri arasında Erbil'e yardım götüren 8 ayrı Alman uçağına iniş ve geçiş izni verildi. Almanya'dan 3 uçak için daha izin talebi var, bunlar da havacılık kurallarına uygun olarak sıraya konuldu. Bu nedenle Türkiye'nin insani yardım amaçlı uçuş yapacak Alman uçaklarına izin vermediği haberi tamamen gerçek dışı. İzlenimimize göre bu haberi Almanya'nın Sesi de bir başka ajanstan almış. Almanya'nın Sesi'ne de durum bildirildi" dediler.

"İPTAL EDİLMEDİ, GEÇ DE OLSA YAPILACAK"

Alman Hava Kuvvetleri sözcüsü ise konuyla ilgili açıklamada bulundu:

"Normal olarak bu tür uçuşlarda 24 saat önceden bilgi veriyor ve uçuş izni istiyoruz. 24 saat içinde de izin geliyor. Türkiye, bizden ek belge istedi. Bu nedenle uçuş gecikti. Ama uçuş iptal edilmedi, sadece birkaç saatliğine ya da bir günlüğüne gecikmiş olacak. Ama uçuş yapılacak."

HANGİ EK BELGE

Nasıl bir ek belge istendiği hakkında bilgi vermeyen sözcü, bunun bir 'dram' ya da büyük bir kaza olmadığını belirtti ve "Bu tür şeyler zaman zaman olur" dedi. "Almanya, Türkiye'yi dinlediği için böyle bir tavırla karşılaşmış olabilir mi?" sorusuna da, "Biz Hava Kuvvetleri olarak bu tür spekülasyonlara girmiyoruz" yanıtını verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Uçuş izni verilmediği doğru değil "
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN