Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD'de polis terörü

Ferguson'daki göstericilere acımasız davranan ABD polisi, medyayı da hedef aldı. AA muhabiri Şaşmaz, darp edildi, 5 saat hücrede tutuldu

Giriş Tarihi: 21.8.2014
ABD'de silahsız siyahi Michael Brown'ın (18) polis tarafından öldürülmesi sonrası olayların patlak verdiği St. Louis kentinin Ferguson mahallesinde polis medyayı hedef aldı. Göstericilerle polisin çatışmasını görüntüleyen Anadolu Ajansı (AA) muhabiri Bilgin Şaşmaz da, polisin sert müdahalesine maruz kaldı. Polis, Şaşmaz'a silah doğrultup ölümle tehdit etti. Görevini sürdüren Şaşmaz'ın üzerine çullanan polisler, yüzüne ve sırtına basarak kelepçe taktı. Hafif yaralanan Şaşmaz, 5 saat süreyle hücrede tutulduktan sonra serbest bırakıldı. Şaşmaz'ı ölümle tehdit eden polisin ise süresiz açığa alındığı bildirildi.

"KABUL EDİLEMEZ"
Polisin saldırgan tutumuna Türkiye'den de sert tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç "Kabul edilebilir değil. ABD makamlarından daha duyarlı davranmalarını bekliyoruz" dedi. AGİT ve Uluslararası Gazeteciler Federasyonu'ndan yapılan açıklamalarda da polisin gazetecilere yönelik sert muamelesi "utanç verici" olarak nitelendirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD'de polis terörü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN